A P. 4977. feladat (2017. november) |
P. 4977. Az ábrán látható kapcsolásban a kapcsoló zárása előtt a kondenzátorok töltetlenek. Egy adott pillanatban zárjuk a kapcsolót. (Az áramforrás belső ellenállásától, a vezetékek és az ellenállások kapacitásától, továbbá a körben lévő elemek induktivitásától tekintsünk el.)
Ábrázoljuk vázlatosan a kondenzátorok feszültségét az idő függvényében!
Adatok: \(\displaystyle C_1=150~\mu\)F, \(\displaystyle C_2=50~\mu\)F, \(\displaystyle R_1=40~\rm k\Omega\), \(\displaystyle R_2=10~\rm k\Omega\), \(\displaystyle U_0=100\) V.
Nagy László (1931–1987) feladata
(5 pont)
A beküldési határidő 2017. december 11-én LEJÁRT.
Megoldás. Jelöljük a kondenzátorok feszültségét \(\displaystyle U_1(t)\) és \(\displaystyle U_2(t)=U_0-U_1(t)\) módon, az ellenállásokon folyó áramok pedig legyenek \(\displaystyle I_1\) és \(\displaystyle I_2\). (A feszültségeket és az áramokat jobbról balra tekintjük pozitívnak.)
A kapcsoló bekapcsolásának pillanatát követően a kondenzátorok nagyon rövid (elhanyagolható) idő alatt feltöltődnek, hiszen a vezetékek és a telep (belső) ellenállásasa elhanyagolható. Mivel a két kondenzátor közös pontjából csak az ellenállásokon keresztül folyhat el áram, a kezdeti pillanatban ott az össztöltés még nulla, vagyis a kondenzátorok feszültsége a kapacitásuk reciprokának arányában osztja meg a teljes telepfeszültséget.
\(\displaystyle U_1(0)=\frac{C_2}{C_1+C_2}U_0=25~{\rm V} \qquad \text{és}\qquad U_2(0)=\frac{C_1}{C_1+C_2}U_0=75~{\rm V}.\)
Elegendően hosszú idő múlva – amikor az ellenállásokon már állandó (és egymással megegyező) nagyságú áram folyik, az ellenállásokon azok nagyságával arányos feszültség alakul ki, és ugyanekkora lesz a hozzájuk kapcsolt kondenzátorok feszültsége is:
\(\displaystyle U_1^*=\frac{R_1}{R_1+R_2}U_0=80~{\rm V} \qquad \text{és}\qquad U_2^*=\frac{R_2}{R_1+R_2}U_0=20~{\rm V}.\)
A kondenzátorok feszültsége időben változó függvényekkel írható le, és vázlatosan az ábrán látható módon alakul. Belátható (de ez nem szerepelt a feladat kérdései között), hogy a feszültségváltozás az idő exponenciális függvénye, és az ábrán bejelölt 1,6 s a kapcsolás ,,időállandójának'' felel meg.
Megjegyzés. Belátjuk, hogy a feszültségek változása exponenciális függvénnyel adható meg, amelynek időállandóját mind a kondenzátorok, mind pedig az ellenállások párhuzamos kapcsolásának megfelelő képletből számíthatjuk ki:
\(\displaystyle T_0=R_\text{eredő}C_\text{eredő}=\frac{R_1R_2}{R_1+R_2}\,\left(C_1+C_2\right)=1{,}6~\rm s.\)
A folyamat során a kondenzátorok (időben változó) töltése: \(\displaystyle Q_1(t)=C_1U_1(t)\) és \(\displaystyle Q_2(t)=C_2\left(U_0-U_1(t)\right)\), tehát a rajtuk ,,átfolyó'' áram (a jobb oldali lemezekre ráfolyó és a bal oldali lemezekről elfolyó áram) erőssége:
\(\displaystyle I_1'=\frac{\Delta Q_1(t)}{\Delta t}=C_1\frac{\Delta U_1(t)}{\Delta t} \qquad \text{és}\qquad I_2'=\frac{\Delta Q_2(t)}{\Delta t}=-C_2\frac{\Delta U_1(t)}{\Delta t}. \)
Ugyanekkor az ellenállások árama:
\(\displaystyle I_1(t)=\frac{U_1(t)}{R_1} \qquad \text{és}\qquad I_2(t)=\frac{U_0-U_1(t)}{R_2}.\)
A csomóponti törvény szerint \(\displaystyle I_1+I_1'=I_2+I_2'\), vagyis
\(\displaystyle \left(C_1+C_2\right)\frac{\Delta U_1(t)}{\Delta t}+\left(\frac{1}{R_1}+\frac{1}{R_2} \right)U_1(t)=\frac{U_0 }{R_2}.\)
Az ellenállások és a kondenzátorok párhuzamos eredője
\(\displaystyle R_\text{eredő}=\left(\frac{1}{R_1}+\frac{1}{R_2} \right)^{-1}=8~\rm k\Omega,\qquad C_\text{eredő}=C_1+C_2=200~\mu\rm F.\)
Bevezetve a
\(\displaystyle \lambda=\frac{1}{R_\text{eredő}C_\text{eredő}}=\frac{1}{1{,}6~\rm s}\)
jelölést, a bal oldali kondenzátor feszültségváltozásának egyenlete:
\(\displaystyle \frac{\Delta U_1(t)}{\Delta t}=-\lambda U_1(t)+\text{állandó}.\)
Ennek az egyenletnek a kezdeti feltételt is figyelembe vevő megoldása (lásd. pl. a radioaktív bomlások hasonló egyenletét) SI egységekben:
\(\displaystyle U_1(t)=80-55\, e^{-\frac{t}{1{,}6}},\)
és hasonló módon
\(\displaystyle U_2(t)=20+55\, e^{-\frac{t}{1{,}6}}.\)
Statisztika:
20 dolgozat érkezett. 5 pontot kapott: Bíró Dániel, Elek Péter, Fent István, Makovsky Mihály, Marozsák Tóbiás , Olosz Adél, Tófalusi Ádám, Turcsányi Ádám. 3 pontot kapott: 2 versenyző. 2 pontot kapott: 2 versenyző. 1 pontot kapott: 7 versenyző. 0 pontot kapott: 1 versenyző.
A KöMaL 2017. novemberi fizika feladatai