A P. 5018. feladat (2018. március) |
P. 5018. Ha a tüzelőt nem kályhában égetjük el, hanem egy hőerőgép tűzterében, a hőerőgéppel pedig egy hőszivattyút hajtunk meg, akkor a lakásba több hő juthat, mint amennyi a tüzelő elégetésekor keletkezik. Legyen a lakás a hőerőgép alsó hőtartálya, valamint a hőszivattyú felső hőtartálya. A hőszivattyú alsó hőtartálya lehet az utca levegője. Tegyük fel, hogy a hőerőgép hatásfoka \(\displaystyle \eta_1\), a hőszivattyúról pedig tételezzük fel, hogy hőerőgépként működtetve \(\displaystyle \eta_2\) hatásfokú lenne. Számítsuk ki, hogy a tüzelő elégetésekor felszabaduló hőnek hányszorosa kerül így a lakásba!
Közli: Radnai Gyula, Budapest
(5 pont)
A beküldési határidő 2018. április 10-én LEJÁRT.
Megoldás. A tüzelő elégetésekor felszabaduló \(\displaystyle Q\) hőből \(\displaystyle W=\eta_1 Q\) hasznos munka nyerhető, \(\displaystyle (1-\eta_1)Q\) pedig az alsó hőtartályt, vagyis a lakást melegíti.
A hőszivattyú esetében \(\displaystyle W\) munkával \(\displaystyle Q'=W/\eta_2\) hőt lehet a felső hőtartályba ,,pumpálni'', hiszen fordított irányban (hőerőgépként) működtetve a berendezést \(\displaystyle Q'\) leadott hőből \(\displaystyle W=\eta_2Q'\) munkát lenne képes végezni.
A lakásba jutó hő összes hő:
\(\displaystyle Q_\text{hasznos}=\left(1-\eta_1\right) Q+\frac{\eta_1}{\eta_2}Q=Q+\eta_1\left(\frac{1}{\eta_2}-1\right)Q,\)
és ez valóban több, mint \(\displaystyle Q\).
Statisztika:
20 dolgozat érkezett. 5 pontot kapott: Absur Khan Siam, Bartók Imre, Elek Péter, Marozsák Tóbiás , Olosz Adél. 4 pontot kapott: Csire Roland, Fekete Balázs Attila, Garamvölgyi István Attila, Kolontári Péter, Molnár Mátyás, Sal Dávid. 2 pontot kapott: 9 versenyző.
A KöMaL 2018. márciusi fizika feladatai