Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A P. 5077. feladat (2018. november)

P. 5077. Egy téglatest alakú, hőszigetelő falú tartály közepén jó hővezető anyagból készült dugattyú helyezkedik el. A dugattyútól balra V0 térfogatú levegő van, a dugattyútól jobbra V0/2 térfogatú, p0=76 Hgcm105 Pa nyomású levegő és h=38 cm magas higanyoszlop található. A tartály teljes szélessége (a dugattyú vastagságán felül) 2h, magassága szintén 2h.

Egy beépített fűtőszállal lassan melegíteni kezdjük a bal oldali térrészt. A gázok hőmérséklete minden pillanatban megegyezik. Legfeljebb mekkora lehet a dugattyú elmozdulása, ha a higany, a tartály és a dugattyú hőtágulásától eltekintünk?

Közli: Berke Martin,
Zalaegerszegi Zrínyi Miklós Gimnázium

(6 pont)

A beküldési határidő 2018. december 10-én LEJÁRT.


Megoldás. Jelöljük a bal oldali részben lévő levegő kezdeti nyomását p1-gyel (1. ábra), és számítsuk ki ennek nagyságát a dugattyú egyensúlyi feltételéből! Mivel (a megadott számadatok esetén) h magas higany hidrosztatikai nyomása éppen p0/2, a higany tetején a nyomás p0, a legalján pedig 32p0, így a higany átlagos nyomása 54p0. A dugattyú mélysége (az ábra síkjára merőleges irányú kiterjedése) =V0/(2h2), de ez a mennyiség a továbbiakban érdektelen, minden képletből kiesik. A dugattyúra ható erők egyensúlyának feltétele:

(1)p12h=p0h+54p0h,azazp1=98p0.

1. ábra

A két térfélben a levegő hőmérséklete ugyanakkora, hiszen a dugattyú anyaga jó hővezető. Ez a feltétel meghatározza a két gázmennyiség mólszámának arányát (ami a továbbiakban nyilván nem változik):

(2)nbalnjobb=2h2p1h2p0=94.

A fűtőszál bekapcsolása után a bal oldali térfélben is, és a jobb oldali részben is lassan felmelegszik a levegő (és vele együtt a higany is). Mindkét oldalon nő a levegő nyomása (ezek jelölése a 2. ábrán látható), és a dugattyú elmozdul valamekkora xh távolsággal. A higany (jó közelítéssel) összenyomhatatlan, emiatt a szintje valamekkora yh értékig megemelkedik, amint azt a 2. ábra mutatja. A higany átlagos nyomása (a teteje és az alja nyomásának számtani közepe): p3+(y/4)p0.

2. ábra

Tekintsünk most valamekkora x értékhez (elmozdulás-arányszámhoz) tartozó állapotot! A következő egyenleteket írhatjuk fel:

2p2h=p3(2y)h+(p3+yp04)yh,

vagyis

(3)p2=p3+y28p0,

továbbá a higany térfogatának állandósága miatt

(4)y(1x)=1,

és végül a gáztörvény szerint

(5)2p2(1+x)p3(2y)(1x)=nbalnjobb.

Az (1)-(5) egyenletekből kifejezhetjük a két levegőrész nyomását, illetve a higanyszint magasságát x függvényében, és ezekből kiszámíthatjuk a rendszer energiájának megváltozását, ami a fűtőszál által leadott hővel egyenlő.

p2=9(12x)8(1x)2(126x)p0,

p3=1+x(1x)2(126x)p0.

Ha az x arányszám 0-tól indulva lassan növekszik, a két levegőrész nyomása fokozatosan emelkedik, és x126 határesetben mindkettő végtelenhez tart, miközben a térfogatok és a higanyoszlop magassága véges nagyságú marad. Ez annyit jelent, hogy a rendszer energiájának akármilyen mértékű növelésével is legfeljebb xmaxh=126h15 mm-t mozdulhat el.

Megjegyzés. Reális körülmények között természetesen a határesetet megközelítő, vagy azt elérő elmozdulás ténylegesen nem következhet be, hiszen a korlátlanul növekvő nyomás és hőmérséklet hatására a tartály vagy szétrobban, vagy megolvad. Elég magas hőmérsékleten a higanygőz nyomása is számottevővé válik, a dugattyúra ható erők egyensúlyánál azt is figyelembe kell venni.


Statisztika:

23 dolgozat érkezett.
6 pontot kapott:Bokor Endre, Csépányi István, Elek Péter, Fülöp Sámuel Sihombing, Markó Gábor, Marozsák Tádé, Olosz Adél, Sal Dávid, Tiefenbeck Flórián.
5 pontot kapott:Vaszary Tamás.
4 pontot kapott:1 versenyző.
3 pontot kapott:4 versenyző.
2 pontot kapott:5 versenyző.
Nem versenyszerű:3 dolgozat.

A KöMaL 2018. novemberi fizika feladatai