Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A P. 5102. feladat (2019. február)

P. 5102. Vízszintes talajon m1 tömegű kiskocsi v0 sebességgel halad az álló, m2 tömegű kiskocsi felé. Mindkét kocsin egy-egy m tömegű, lapos hasáb van. A hasábok és a kiskocsik felülete közötti tapadási súrlódási együttható μ0. Az álló kiskocsin D rugóállandójú nyomórugó van.

Ütközéskor megcsúszik-e valamelyik hasáb?

Adatok: m1=0,2 kg; m2=m=0,1 kg; μ0=0,5; D=12 N/m; v0=1 m/s.

Közli: Németh László, Fonyód

(4 pont)

A beküldési határidő 2019. március 11-én LEJÁRT.


Megoldás. A kiskocsik ütközésekor a rugó egyre jobban összenyomódik, egyre nagyobb erőt fejt ki, és emiatt egyre nagyobb gyorsulást hoz létre a kiskocsikon. (A bal oldali kiskocsit lassítja, a jobb oldalit pedig gyorsítja.) A legnagyobb abszolút értékű gyorsulás a rugó legrövidebb állapotában jön létre, akkor, amikor a két kiskocsi egymáshoz viszonyított sebessége nulla, vagyis egyforma u nagyságú sebességgel mozognak.

Tételezzük fel, hogy a lapos hasábok még ebben a helyzetben sem csúsznak meg a kiskocsikon. Ennek az a feltétele, hogy a kiskocsik gyorsulása ne haladja meg a μ0g értéket, hiszen a hasábok gyorsulását a tapadó súrlódási erő hozza létre, annak nagysága pedig legfeljebb μmg lehet.

Jelöljük a kiskocsiknak a hasábbal megnövelt tömegét M1-gyel és M2-vel (M1=m1+m=0,3 kg, M2=m2+m=0,2 kg). A lendületmegmaradás törvénye szerint

M1v0=(M1+M2)u,

az energiamegmaradás törvénye pedig így alkalmazható):

12M1v20=12(M1+M2)u2+12Dx2.

Innen u és x kifejezhető az ismert adatokkal, nevezetesen

x=v0DM1M2M1+M2=0,1 m,

azaz a rugóerő maximális értéke

F(max)=Dx=1,2 N.

A kiskocsik maximális gyorsulása (ha létrejön ez az állapot)

a(max)1=F(max)M1=4 ms2,a(max)2=F(max)M2=6 ms2.

Mivel μ0g5 m/s2, látjuk, hogy a jobb oldali kiskocsin lévő lapos hasáb (még a rugó legnagyobb összenyomódása előtt) megcsúszik. Belátható, hogy a másik kiskocsin lévő hasáb sem ekkor, sem a későbbiekben nem csúszik meg, de a mozgás további részét nem a fenti egyenletek írják le.


Statisztika:

42 dolgozat érkezett.
4 pontot kapott:Bekes Barnabás, Békési Ábel, Debreczeni Tibor, Erdélyi-Nagy Anna , Hervay Bence, Hubay Csenge, Kárpáti Kristóf, Köpenczei Csanád, Mácsai Dániel, Merkl Gergely, Morvai Orsolya, Olosz Adél, Rusvai Miklós, Sugár Soma, Szoboszlai Szilveszter, Tanner Norman, Toronyi András, Vass Bence, Virág Levente.
3 pontot kapott:Fonyi Máté Sándor, Köpenczei Csenge, Ocskó Luca, Tafferner Zoltán, Vajay Mónika.
2 pontot kapott:7 versenyző.
1 pontot kapott:8 versenyző.
0 pontot kapott:2 versenyző.
Nem számítjuk a versenybe a születési dátum vagy a szülői nyilatkozat hiánya miatt:1 dolgozat.

A KöMaL 2019. februári fizika feladatai