![]() |
A P. 5162. feladat (2019. október) |
P. 5162. Egy szabályos háromszög alapú egyenes hasáb oldallapjai síktükrök. A hasáb a vízszintes alaplapjának súlypontján átmenő, függőleges tengely körül T periódusidővel egyenletes forgómozgást végez. Az egyik oldallapjára vízszintes irányú, a forgástengely felé haladó lézersugár érkezik. A t=0 pillanatban a lézersugár merőleges az egyik tükörre. Adjuk meg és ábrázoljuk a visszavert sugárnak a beeső sugárral bezárt szögét az idő függvényében a 0≤t≤T időtartamban!
Közli: Zsigri Ferenc, Budapest
(4 pont)
A beküldési határidő 2019. november 11-én LEJÁRT.
Megoldás. Jelöljük a hasáb radiánban mért elfordulási szögét φ-vel, a lézersugár eltérülési szögét pedig δ-val. (A megadott időintervallumban le 0≤φ≤2π, továbbá φ=2πt/T. A δ szöget nem a szokásos 0 és 2π közötti, hanem −π és +π közé eső értékekkel fogjuk megadni.
A t=0 pillanatban – a feladat szövege szerint – φ=0, és nyilván δ=0. A tükrözési törvény szerint a φ szög növekedtével egy darabig δ=2φ, de ez csak addig igaz, amíg a lézersugár a hasáb oldalélére nem esik. Ez φ=13π=60∘-nál, t=T/6 idő elteltével következik be. Ekkor a lézerfény hirtelen egy másik síktükörre esik, az eltérülés szöge +43π-ről −43π-re vált át. Ezután φ növekedtével δ kétszeres ütemben növekszik, és ez egészen φ=π-ig tart (ekkor ér a lézerfény útjába a hasáb következő oldaléle), és ez ismétlődik a továbbiakban is. Az eltérülési szög és az elfordulás szöge, valamint az eltelt idő közötti kapcsolatot az alábbi grafikon mutatja:
A szakadási pontokban δ-nak nincs határozott értéke, mert ilyenkor a fénysugár nem síktükörre, hanem egy vékony élre esik, ami nem határozott irányba tükrözi a fényt, hanem szanaszét szórja azt.
Statisztika:
22 dolgozat érkezett. 4 pontot kapott: Kardkovács Levente, Kozák 023 Áron, Nguyễn Đức Anh Quân, Schäffer Bálint, Téglás Panna, Toronyi András, Tóth Ábel, Vass Bence. 3 pontot kapott: Bonifert Balázs, Fülöp Sámuel Sihombing, Juhász Katalin, Ludányi Levente, Török 517 Mihály. 2 pontot kapott: 6 versenyző. 0 pontot kapott: 3 versenyző.
A KöMaL 2019. októberi fizika feladatai
|