Loading [MathJax]/extensions/TeX/boldsymbol.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A P. 5188. feladat (2020. január)

P. 5188. Vízszintes felületen egyenes vonalban mozgó, téglatest alakú hasáb a súrlódás következtében egyenletesen lassul. Az ábra a hasáb mozgásának sebesség–idő grafikonját mutatja.

A hasáb tetejére rugós játékágyút rögzítettek, ami v0 torkolati sebességű, m tömegű lövedéket lő ki pillanatszerűen a hasáb lassuló mozgása során. A hasáb és az ágyú együttes tömege M.

a) Milyen irányban álljon az ágyú csöve, hogy a kilövés egyáltalán ne legyen hatással a hasáb lassulására, vagyis a grafikon az ábra szerint folytatódjon a kilövés után is?

b) Ha az ágyúcsövet az előzőekben meghatározott szög felére engedjük le, akkor a kilövés milyen módon befolyásolja a lassulási grafikont? Ábrázoljuk a módosult sebesség-idő grafikont, ha a kilövés t=2 s-nál következik be!

Adatok: m=0,1 kg, M=1 kg, v0=5 m/s.

Közli: Honyek Gyula, Veresegyház

(5 pont)

A beküldési határidő 2020. február 10-én LEJÁRT.


Megoldás. A grafikonról leolvasható, hogy a hasáb gyorsulása: a=μg=2 ms20,2g, tehát a csúszási súrlódási együttható közelítőleg 0,2. (A pontosabb érték: 0,204.) A hasábra a vízszintes felület olyan erőt fejt ki, amely a függőlegessel (a hasáb haladási irányához képest ,,hátrafelé'') φ=arctgμ=11,31-os szöget zár be.

A pillanatszerűnek tekintett (valójában csak nagyon rövid ideig tartó) kilövés során a lövedék hirtelen felgyorsul, tehát igen rövid Δt ideig nagyon nagy \displaystyle \boldsymbol F erő hat rá. A hasábra ugyancsak egy nagy erőlökés hat (amit a vízszintes felület fejt ki), ez akadályozza meg, hogy a hasáb függőleges irányban elmozduljon. A hasábra ható erőlökés iránya a függőlegessel ugyancsak \displaystyle \varphi szöget zár be, hiszen azt az \displaystyle \boldsymbol N nyomóerő és az \displaystyle \boldsymbol S súrlódási erő eredője hozza létre. A lendületmegmaradás törvénye szerint

\displaystyle (1)\displaystyle \boldsymbol F \Delta t=m{ \boldsymbol v}_\text{lövedék}+M\Delta{ \boldsymbol v}_\text{hasáb}.

\displaystyle a) Amennyiben a kilövés nincs hatással a hasáb mozgására (vagyis nem változik meg hirtelen a hasáb sebessége), akkor \displaystyle \Delta{ \boldsymbol v}_\text{hasáb}=0, és így \displaystyle \boldsymbol F és \displaystyle \boldsymbol v_\text{lövedék} azonos irányú vektorok. Az előbbi a függőlegessel \displaystyle \varphi szöget zár be, a lövedék sebességét pedig az ágyúcső függőlegessel bezárt \displaystyle \gamma szöge határozza meg. Az (1) egyenlet csak akkor teljesülhet, ha \displaystyle \gamma=\varphi, vagyis az ágyúcső a vízszintessel \displaystyle 90^\circ-\varphi=78{,}47^\circ-os szöget zár be.

Megjegyzés. A kilőtt lövedék sebességének benne kell lennie a hasáb sebessége és a függőleges által meghatározott síkban. Ha az ágyúcső ,,ferdén'' állna, akkor a lövedék ,,oldalirányú'' lendülete megváltoztatná a hasáb mozgásának irányát.

\displaystyle b) Változtassuk meg most az ágyúcsőnek a vízszintessel bezárt szögét az előző esetbeli szög felére, \displaystyle 39{,}23^\circ-ra, vagyis legyen az ágyúcső és a függőleges szöge \displaystyle \gamma'=50{,}77^\circ.

A kilövés pillanatában (\displaystyle t=2~\rm s-nál az \displaystyle M+m tömegű rendszer \displaystyle v_1=6 m/s sebességgel mozog, tehát a lendülete \displaystyle (M+m)v_1. A kilövés hatására a hasáb sebessége hirtelen megváltozik, nagysága \displaystyle v_2 lesz. Az \displaystyle m tömegű lövedék a hasábhoz képest \displaystyle v_0\cos\gamma' függőleges irányú és \displaystyle -v_0\sin\gamma' vízszintes irányú sebességre tesz szert. A lövedék vízszintes sebességkomponense a talajhoz képest \displaystyle v_2-v_0\sin\gamma' nagyságú. A függőleges irányú lendületváltozást az

\displaystyle N\Delta t=mv_y

erőlökés hozta létre. A vízszintes irányú erőlökés:

\displaystyle S\Delta t=-\mu N \Delta t= -\mu m v_y.

A vízszintes irányú lendületváltozást leíró egyenlet:

\displaystyle (Mv_2+m(v_2-v_0\sin\gamma')-(M+m)v_1= -\mu m v_0\cos\gamma',

ahonnan a hasáb sebességváltozása:

\displaystyle v_2-v_1=\frac{m}{M+m}v_0\cos\gamma'(\tg\gamma'-\mu).

(Látható, hogy ha \displaystyle \tg\gamma'=\mu teljesülne, akkor nem változna meg a hasáb sebessége a kilövés következtében, ahogy ezt már korábban beláttuk.) A leeresztett csövű ágyúnál viszont \displaystyle v_2-v_1=0{,}294~{\rm m/s}\approx 0{,}3~{\rm m/s}, tehát a hasáb sebessége a kilövés hatására 6,3 m/s-ra nő. A hasáb a további mozgása során ugyanolyan ütemben lassul, mint korábban (hiszen a súrlódás miatti fékeződés üteme nem függ a mozgó test tömegétől).


Statisztika:

33 dolgozat érkezett.
4 pontot kapott:Nguyễn Đức Anh Quân.
3 pontot kapott:11 versenyző.
2 pontot kapott:6 versenyző.
1 pontot kapott:5 versenyző.
0 pontot kapott:10 versenyző.

A KöMaL 2020. januári fizika feladatai