![]() |
A P. 5356. feladat (2021. november) |
P. 5356. Vízszintes talajon fekszik egy téglalap keresztmetszetű gerenda. A téglalap vízszintes oldala L, függőleges oldala H hosszúságú. Elhanyagolva a közegellenállást, honnan és hogyan kell elugrania egy szöcskének, hogy a lehető legkisebb energiaráfordítással sikerüljön átugrania ezt a gerendát? Hol lesz az ugrási parabola fókuszpontja ebben az esetben?
Radnai Gyula (1939–2021) feladata
(5 pont)
A beküldési határidő 2021. december 15-én LEJÁRT.
Megoldás. A gerenda kereszmetszetének felső sarokpontjai – optimális esetben – éppen illeszkednek a szöcske (parabola alakú) pályagörbéjére. Jelöljük a szöcske sebességét ezekben a pontokban v0-lal, a görbe meredekségét pedig ±α-val (lásd az 1. ábrát). A szöcske teljes energiája a talaj szintjéhez viszonyítva:
(1) | E=mgH+12mv20, |
ennek a kifejezésnek keressük a legkisebb értékét.
Ismert, hogy adott v0 sebességgel elindított pontszerű test
ℓ=v20gsin(2α)
távolra jut, ilyen messze éri el az indulási pont magasságát. Esetünkben az ℓ távolságnak legalább L-nek kell lennie, tehát
(2) | v20≥gLsin(2α)≥gL. |
Az egyenlőség α=45∘ esetén áll fenn, és v20 minimális értéke gL.
1. ábra
Behelyettesítve (2)-t (1)-be azt kapjuk, hogy
E≥mg(H+L2)=Emin.
A szöcske elugrásának u kezdősebességét az
12mu2=Emin
összefüggésből kaphatjuk meg:
u=√g(2H+L).
Határozzuk meg most a szöcske elugrási helyének a gerenda szélétől mért d távolságát és az elugrás szögét. A 2. ábrán látható koordinátarendszerben a parabola egyenlete:
y=x(1−xL),
hiszen a pályagörbe meredeksége x=0-nál 1, és a gerenda felső élei illeszkednek a parabolára.
2. ábra
A kérdéses d távolságot az x(1−xL)=−H, vagyis az x2−xL−HL=0 feltételből kapjuk meg. Ennek az egyenletnek a negatív gyöke:
x1=L2−√(L2)2+LH=−d,
tehát
d=√(L2)2+LH−L2.
Az elugrás φ szögének tangense a parabola érintőjének meredeksége az x=−d helyen:
tgφ=1−2xL=1+2dL=√1+4HL.
Megjegyzések. 1. A parabola érintőjének meredekségét tetszőleges pontban differenciálszámítással, vagy egy jól ismert fizikai jelenséggel, az egyenes vonalú, egyenletesen gyorsuló mozgással való analógia kihasználásával kaphatjuk meg. Ha az y(x) függvényben x-et t-vel helyettesítjük (ahol t az időt jelenti), akkor az y(t)=t−(t2/L) összefüggést kapjuk. Összehasonlítva ezt az y tengely menti egyenletesen gyorsuló mozgás y(t)=v0t+a2t2 kifejezésével, látjuk, hogy a kezdősebesség v0=1, a gyorsulás pedig: a=2/L. Az eredeti, y(x) parabolapályája érintőjének meredeksége az y(t) mozgás pillanatnyi sebességével egyezik meg, vagyis
tgφ=v0+at=1−2Lx=1+2dL.
2. A szöcske elugrásának φ szögét a ferde hajítás távolságát megadó képlet segítségével is ki lehet számítani:
L+2d=u2gsin(2φ),
amiből u és d behelyettesítése után kapjuk, hogy
sin(2φ)=√(L/2)2+HLH+L/2.
Ahogy arról a sin(2φ)=2tgφ1+tg2φ összefüggés segítségével meggyőződhetünk, ez ugyanazt a φ szöget adja, mint a fentebb kiszámított.
A parabola fókuszpontját legkönnyebben optikai megfontolásokkal kaphatjuk meg. Tudjuk, hogy a parabola alakú tükör a szimmetriatengellyel párhuzamos fénysugarakat az F fókuszpont felé veri vissza. A szöcske optimális pályagörbéje esetén a gerenda szélénél haladó, függőleges fénysugár a 45∘-os beesési szög miatt 45∘-os szögben, tehát vízszintes irányban verődik vissza. Ezek szerint az F fókuszpont éppen a gerenda felső lapján, annak közepénél található (3. ábra).
3. ábra
Statisztika:
43 dolgozat érkezett. 5 pontot kapott: Antalóczy Szabolcs, Beke Bálint, Bencz Benedek, Dóra Márton, Gábriel Tamás, Kertész Balázs, Mozolai Bende Bruno, Schmercz Blanka, Seprődi Barnabás Bendegúz, Somlán Gellért, Téglás Panna, Toronyi András, Yokota Adan. 4 pontot kapott: Hauber Henrik, Hegedűs Máté Miklós, Katona Attila Zoltán, Magyar Gábor Balázs, Nemeskéri Dániel, Vágó Botond. 3 pontot kapott: 3 versenyző. 2 pontot kapott: 10 versenyző. 1 pontot kapott: 4 versenyző. 0 pontot kapott: 6 versenyző.
A KöMaL 2021. novemberi fizika feladatai
|