![]() |
A P. 5392. feladat (2022. március) |
P. 5392. Egy szökőkút középső nyílásán függőlegesen kiáramló vékony vízsugár H magasságig jut el. A vízsugár ,,vízhozama'', azaz az időegységenként kiáramló víz térfogata: Φ=ΔVΔt. Milyen h magasságban lebeg egy m tömegű labda, ha a vízsugárba helyezzük? (Feltételezhetjük, hogy a vízsugár teljes keresztmetszete eléri a labdát, és arról vízszintes irányban spriccel szét.)
A Kvant nyomán
(5 pont)
A beküldési határidő 2022. április 19-én LEJÁRT.
Megoldás. A H magasságig eljutó vízsugár a csőből v0=√2gH sebességgel áramlik ki. A víz sebessége h magasságban
v=√v20−2gh=√2g(H−h).
A labdát egy kicsiny Δt idő alatt ΔV=ΦΔt térfogatú, tehát Δm=ϱΦΔt tömegű víz éri el (ϱ a víz sűrűsége), aminek a lendülete: I=vΔm=vϱΦΔt. Ez a lendület a labdával történő ,,ütközés'' (szétspriccelés) után nulla lesz, vagyis az időegységre eső változása:
ΔIΔt=−vϱΦ=−ϱΦ√2g(H−h).
Ezt a lendületváltozást a kiszemelt ,,vízdarabkákra'' ható külső erő, −mg okozza. (A negatív előjel azt fejezi ki, hogy a labda lefelé, a lendülettel ellentétest irányban nyomja a vizet.) Newton törvénye szerint
ΔIΔt=−mg,
vagyis ϱΦ√2g(H−h)=mg, azaz a keresett magasság:
h=H−m2g2ρ2Φ2.
Statisztika:
31 dolgozat érkezett. 5 pontot kapott: Beke Bálint, Bencz Benedek, Biebel Botond, Dóra Márton, Gábriel Tamás, Hauber Henrik, Juhász Júlia, Kertész Balázs, Kürti Gergely, Nemeskéri Dániel, Pethő Dorottya, Ramesh Dange, Schmercz Blanka, Seprődi Barnabás Bendegúz, Somlán Gellért, Téglás Panna, Toronyi András, Vágó Botond. 4 pontot kapott: Albert Máté, Csonka Illés, Ferencz Kamilla. 3 pontot kapott: 1 versenyző. 2 pontot kapott: 3 versenyző. 1 pontot kapott: 2 versenyző. 0 pontot kapott: 1 versenyző. Nem versenyszerű: 2 dolgozat.
A KöMaL 2022. márciusi fizika feladatai
|