![]() |
A P. 5401. feladat (2022. április) |
P. 5401. Egy kicsiny (pontszerűnek tekinthető), de nehéz testet két egyforma hosszú, közel azonos teherbírású fonálon tartunk. A fonalak felső végét egy vízszintes egyenes mentén lassan eltávolítjuk egymástól. Amikor a fonalak 2α szöget zárnak be egymással, az egyik fonál elszakad, és a test a másik fonál rögzítettnek tekinthető vége körül ingaként lengeni kezd. Mekkora lehetett α, ha a másik fonál a lengések során nem szakad el?
Közli: Gnädig Péter, Vácduka
(5 pont)
A beküldési határidő 2022. május 16-án LEJÁRT.
Megoldás. Jelöljük a fonalak hosszát ℓ-lel, a szakítószilárdságukat K0-lal, a test tömegét pedig m-mel. A fonál elszakadását megelőző pillanatban a fonalakat K0 erő feszíti, amelyek függőleges komponense tart egyensúlyt a test súlyával:
2K0cosα=mg,vagyisK0=mg2cosα.
Az α szögben kitérített inga lengésbe kezd, és az inga fonalát függőleges helyzetében feszíti a legnagyobb erő. A test sebessége a legmélyebb helyzetben (az energiamegmaradás törvénye szerint)
v=√2gℓ(1−cosα),
vagyis a centripetális gyorsulás ekkor
a=v2ℓ=2g(1−cosα).
A test mozgásegyenlete a pálya legalsó pontjánál:
K−mg=ma,
így a fonalat feszítő erő:
K=mg(3−2cosα).
A fonál akkor nem szakad el, ha K<K0, vagyis
3−2cosα<12cosα.
Határesetben, amikor K=K0, vagyis a fonál éppen elszakadna, a következő (x=cosα ismeretlenre nézve másodfokú) egyenletet kapjuk:
x2−32x+14=0.
Ennek gyökei:
x1=3−√54≈0,19ésx2=3+√54≈1,31.
A K<K0 feltétel akkor teljesül, ha x<x1, vagyis α>79∘. Ebben az esetben, vagyis ha a lassan széthúzott végű fonalak kb. 158∘-os szöget zártak be egymással az egyikük elszakadásakor, a további lengések során a másik fonál biztosan nem szakad el.
Statisztika:
39 dolgozat érkezett. 5 pontot kapott: Beke Bálint, Bencz Benedek, Dóra Márton, Elekes Dorottya, Gábriel Tamás, Hauber Henrik, Kertész Balázs, Kovács Kinga, Kovács Kristóf , Kürti Gergely, Mészáros Ádám, Pethő Dorottya, Schmercz Blanka, Seprődi Barnabás Bendegúz, Somlán Gellért, Szabó Márton, Téglás Panna, Toronyi András, Vágó Botond, Vig Zsófia, Waldhauser Miklós. 4 pontot kapott: Antalóczy Szabolcs, Hegedűs Máté Miklós, Molnár Kristóf, Nagy 456 Imre, Nemeskéri Dániel, Papp Marcell Imre, Veszprémi Rebeka Barbara. 3 pontot kapott: 2 versenyző. 2 pontot kapott: 1 versenyző. 1 pontot kapott: 1 versenyző. 0 pontot kapott: 3 versenyző. Nem versenyszerű: 3 dolgozat.
A KöMaL 2022. áprilisi fizika feladatai
|