![]() |
A P. 5451. feladat (2022. december) |
P. 5451. Egy garázs váltóáramú ellátását háromfázisú betáplálással oldják meg. Ehhez öteres kábelt használnak, mind az öt ér azonos anyagú és keresztmetszetű. Az egyik vezeték (zöld-sárga) az érintésvédelmi föld, amin hibamentes használat esetén nem folyik áram. A (kék) nullvezető potenciálja mindig nulla, gyakorlatilag mindig földpotenciálon van. A három fázisvezetőben (barna, fekete és szürke) olyan módon változik a szinuszos potenciál, hogy az effektív érték 230 V, és bármely két fázisvezető potenciálja között 120∘-os a fáziskülönbség. Az egyes fázisvezetők és a nullvezető közé ohmos fogyasztókat kapcsolunk.
a) Mekkora effektív feszültséget mérhetünk két különböző fázisvezető között?
b) Mekkora a nullvezető effektív árama, ha két fázisvezetőben 10–10 A áram folyik, de a harmadik fázisvezetőn nem folyik áram?
c) Mekkora a nullvezető effektív árama, ha mind a három fázisvezetőkben 10 A áram folyik?
d) Mekkora a nullvezető legkisebb és legnagyobb effektív árama, ha egyik fázisvezető effektív árama se haladja meg a 10 A-es értéket?
Közli: Honyek Gyula, Veresegyház
(4 pont)
A beküldési határidő 2023. január 16-án LEJÁRT.
Megoldás. a) Jól ismert és könnyen bizonyítható (többféleképpen is), hogy két fázisvezető között a feszültség 230V⋅√3=400V.
b) Ugyancsak többféleképpen is beláthatjuk, hogy a nullvezető (effektív) árama 10 A.
c) Érdekes észrevenni, hogy ilyenkor a nullvezető árama 0.
d) A legkisebb áramérték a nulla, ami akkor következik be, ha mind a három fázis azonos módon van terhelve, az áramkör kiegyenlített.
Megmutatjuk, hogy a legnagyobb áramerősség csúcsértéke a nullvezetőben √2⋅10 A≈14 A, vagyis a legnagyobb effektív áramerősség 10 A. Ezt például a forgóvektoros ábrázolással láthatjuk be. Vegyünk fel három egységvektort (legyenek ezek e, f és g), amelyek egymással 120∘-os szöget zárnak be (lásd a nem méretarányos ábra bal oldalát). Az egyes fázisvezetőkben folyó (amper egységekben mért) áram az
α⋅e,(0≤α≤14),
β⋅f,(0≤β≤14),
γ⋅g,(0≤γ≤14)
vektorokkal adható meg. A nullvezető áramának forgóvektora a fenti három vektor összege és ennek az áramnak a csúcsértéke az OC távolsággal egyezik meg (lásd az ábra jobb oldalát).
Rajzoljunk egy O középpontú, OK=√2⋅10≈14 egység sugarú kört. Ennek O középpontjából indítjuk a vektorsokszöges összeadást, vagyis a középpontból mérjük fel az egyik fázisvezetőn folyó áram forgóvektorát. Ennek A végpontjából mérjük fel a második fázisvezető áramvektorát, és így a kékkel jelölt, rombusz alakú tartomány valamelyik B pontjába juthatunk el. Végül a B pontból indítva felmérjük a γ⋅g vektort, végül tehát a kék és a piros tartomány egyesítettjének (egy 10 egység oldalú szabályos hatszögnek) a belsejébe, vagy annak határára kerülünk.
Láthatjuk, hogy OC≤√2⋅10≈14, vagyis sehogy nem tudunk kilépni a kb. 14 A-es körből. A maximális, 14 amperes értéket hat esetben kaphatjuk meg, az ezekhez tartozó (α,β,γ) számhármasokat az ábrán a hatszög csúcsainál tüntettük fel. Láthatjuk, hogy a nullvezető áramának csúcsértéke akkor lesz 14 A (a C pont akkor esik a körvonalra), ha vagy csak egy fázisvezetőben folyik áram, és annak csúcsértéke 14 A (tehát az effektív értéke 10 A), vagy ha csak két fázisvezetőben folyik 14−14 A csúcsértékű (10 A effektív értékű) áram, és a harmadik fázisvezetőben nem folyik áram.
Megjegyzés. Megfontolásaink során kihasználtuk, hogy mindhárom fázisvezető terhelése tisztán ohmos, emiatt az áramok a feszültségekkel azonos fázisúak. Ha a terhelés induktív és/vagy kapacitív elemeket is tartalmazna, a nullvezető effektív áramerőssége meghaladhatná a 10 ampert.
Statisztika:
7 dolgozat érkezett. 4 pontot kapott: Klement Tamás, Nemeskéri Dániel, Tomesz László Gergő. 2 pontot kapott: 1 versenyző. 1 pontot kapott: 1 versenyző. 0 pontot kapott: 1 versenyző.
A KöMaL 2022. decemberi fizika feladatai
|