![]() |
A P. 5460. feladat (2023. január) |
P. 5460. Színes parfümöt 4 cm külső átmérőjű, 10 cm magas, állandó falvastagságú, henger alakú, n=1,5 törésmutatójú üvegben hoznak forgalomba. A parfümöt a polcon szemmagasságban helyezik el, és hátulról világítják meg. A távoli vásárlók úgy látják, mintha a hengerpalást falvastagsága nulla lenne (a fénykép csak illusztráció, az üveg alakja és a falvastagsága eltér a feladatban leírtaktól). Legalább hány ml parfüm lehet az üvegben?
Közli: Széchenyi Gábor, Budapest
(4 pont)
A beküldési határidő 2023. február 15-én LEJÁRT.
Megoldás. A színes parfüm egyes részeiről elinduló fénysugarak az R külső sugarú üvegből kilépve párhuzamosan haladva jutnak el a távoli megfigyelő szemébe. Akkor látjuk az üveget teljes szélességében színesnek, ha van olyan fénysugár, amelyik az üveghenger külső felületéről érintőlegesen indul el a szemünk felé (lásd a bal oldali ábrát). Ezt a legszélső fénysugarat ,,visszafelé követve'' látjuk, hogy annak el kell érnie a színes parfüm tartományát. A határesetet az jellemzi, hogy ez a fénysugár érinti az üveg belső, r sugarú hengerfelületét.
A törési törvény szerint (lásd a jobb oldali ábrát)
sinα=1n,
és így az üvegtartály belső sugara legalább
r=Rsinα=Rn=2 cm1,5=1,33 cm.
Az üveg vastagsága tehát legfeljebb
d=R−r=0,67 cm
lehet.
Feltételezve, hogy az üveghenger alsó és felső lapja is d vastagságú, a H magasságú tartály (belső) térfogata legalább
Vmin=(H−2d)r2π≈48 cm3.
A (feltehetően 50 ml névleges térfogatú) parfümös üveg tehát legalább 48 ml folyadékot tartalmaz.
Statisztika:
6 dolgozat érkezett. 3 pontot kapott: Bogdán Benedek, Szabó Zsombor. 2 pontot kapott: 2 versenyző. 0 pontot kapott: 1 versenyző.
A KöMaL 2023. januári fizika feladatai
|