Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A P. 5462. feladat (2023. január)

P. 5462. Elhanyagolható tömegű rugóhoz hosszú hasábot erősítünk. Ha a rugót a másik végénél fogva felfüggesztjük, megnyúlása s=15 cm lesz. Ezután a rugót és a hasábot vízszintes, súrlódásmentes síkra helyezzük, és a rugó szabad végét rögzítjük. A hasábot az ábrán látható módon távolsággal hátrahúzzuk, így a rugó megnyúlik. Végül a hasáb felső lapjára, annak rugó felőli végére egy kocka alakú testet helyezünk. A hasáb és a kocka közötti (tapadási és csúszási) súrlódási együttható μ=0,2.

Ha a hasábot elengedjük, a rendszer mozgásba jön, és a kocka elcsúszik a hasábon. A két test közötti csúszás azt a pillanatot követően szűnik meg, amikor a hasáb gyorsulása nullává válik.

a) Mennyi ideig csúszott a kocka a hasábon?

b) Legalább mekkora az  távolság, ha a leírt mozgás létrejöhetett?

c) Mekkora távolsággal csúszott el a kocka a hasábon?

Közli:Wiedemann László, Budapest

(6 pont)

A beküldési határidő 2023. február 15-én LEJÁRT.


Megoldás.Jelöljük a rugó direkciós erejét D-vel, a hasáb tömegét M-mel, a kocka tömegét m-mel. A függőlegesen tartott rugónál a hasáb egyensúlyának feltétele:

(1)Mg=Ds.

Tételezzük fel egy pillanatra, hogy a hasáb elengedésekor a kocka nem kezd el csúszni, hanem együtt mozog a hasábbal. A két test a gyorsulását a D rugóerő okozza:

D=(M+m)a,teháta=DM+m.

A súrlódási erő, ami a testek között hat (a hasábot fékezi, a kocka alakú testet gyorsítja) nem lehet nagyobb, mint μmg, tehát a kocka maximális gyorsulása (amikor nem csúszik a hasábon) amax=μg. A kis test tehát csak akkor nem csúszik meg a hasábon, ha

DM+mμg,vagyisμgD(M+m).

Ha ez a feltétel nem teljesül, hanem

(2)>μgD(M+m),

a kis test ,,lemarad'' a hasábhoz képes, tehát elcsúszik azon. A továbbiakban feltételezzük, hogy ez következik be, és a (2) egyenlőtlenség teljesülését majd később ellenőrizzük.

a) Legyen a hasáb távolsága a nyújtatlan rugó végpontjától x(t), a kocka távolsága pedig y(t). (Az időt a hasáb elengedésének pillanatától kezdődően mérjük.) Mivel a rugóerő ilyenkor Dx, a súrlódási erő pedig μmg, a két test mozgásegyenlete:

Max=Dx+μmg,

ami így is felírható:

(3)Max=D(xμmgD),

továbbá

(4)may=μmg.

Látható, hogy az xμmgD változóra a harmonikus rezgőmozgás egyenlete áll fenn, amelynek megoldása (az x(0)= és vx(0)=0 kezdeti feltételeket is figyelembe véve):

(5)x(t)=μmgD+(μmgD)cos(ωt),

ahol

(6)ω=DM,

továbbá a hasáb sebessége

(7)vx(t)=(μmgD)ωsin(ωt).

A (3) egyenlet könnyebben megoldható, hiszen az egy egyenletesen gyorsuló test mozgásegyenlete:

(8)y(t)=μg2t2,

a kocka pillanatnyi sebessége pedig:

(9)vy(t)=μgt.

A hasáb gyorsulása negyed rezgés után csökken nullára:

(10)t0=T4=π2MD,

ami (1) alapján így is írható:

t0=π2sg=0,2 s.

b) A csúszás akkor szűnik meg, amikor a két test sebessége megegyezik:

vx(t0)=vy(t0),

ahonnan (6), (7), (9) és (10) felhasználásával kapjuk, hogy

=μgMD(π2+mM).

Innen látszik, hogy a (2) feltétel biztosan teljesül, hiszen π/2>1. Az m tömeg nagyságát nem ismerjük, de biztosan igaz, hogy m>0, ennek megfelelően

>π2μMgD=π2μs=0,047 m5 cm.

c) A kockának a hasábhoz viszonyított elmozdulása (tehát a csúszásának hossza) t0 idő alatt

Δs=y(t0)x(t0),

ami (5), (8) és (10) szerint

Δs=μs[(π2+mM)π28]μsmM=μs(π2π28)1 cm.

(Érdekes, hogy Δs nem függ a kocka m tömegétől, emiatt nem okozott problémát, hogy annak nagysága nem szerepelt a megadott számadatok között.)

Megjegyzés. Belátható, hogy a csúszás megszűnte után, amikor a hasáb és a kocka egyetlen testként mozog, a kockára ható (vízszintes) erő nem haladja meg a μmg kritikus értéket, tehát a továbbiakban semmikor nem kezd újra csúszni.

A csúszás megszűntének pillanatában mind a hasáb, mind pedig a kocka gyorsulása ugrásszerűen megváltozik, a közös gyorsulásuk a tömegközéppont korábbi gyorsulásával egyezik meg.


Statisztika:

11 dolgozat érkezett.
6 pontot kapott:Bencz Benedek, Flóring Balázs, Molnár Kristóf, Szabó Zsombor.
3 pontot kapott:3 versenyző.
2 pontot kapott:1 versenyző.
1 pontot kapott:2 versenyző.

A KöMaL 2023. januári fizika feladatai