![]() |
A P. 5534. feladat (2023. december) |
P. 5534. Legyen egy derékszögű koordináta-rendszer x tengelye vízszintes, y tengelye pedig függőleges. Az x tengely 0≤ξ≤h=1 m minden egyes x=ξ pontját kössük össze az y tengelyen lévő y=h−ξ ponttal. Fektessünk egy súrlódásmentes, vékony csövet az előzőek szerint felvett szakaszokból kialakuló sárga ,,síkidom'' burkolójára.
Indítsunk el lökésmentesen egy m tömegű, kicsiny testet a cső tetejéről. Adjuk meg mg egységekben, hogy a mozgása során mekkora erővel nyomja a test a cső falát
a) közvetlenül az indulás után az A pontban;
b) a cső B felezőpontjánál;
c) közvetlenül a cső elhagyása előtt a C pontnál!
Közli: Honyek Gyula, Veresegyház
(6 pont)
A beküldési határidő 2024. január 15-én LEJÁRT.
Megoldás. A megoldáshoz a következő lépések vezetnek el:
– Meghatározzuk a burkológörbe alakját;
– kiszámítjuk a kis test sebességét a kérdéses pontokban;
– meghatározzuk a cső görbületi sugarát a szóban forgó pontokban;
– és végül felírjuk a test Newton-féle mozgásegyenletét a burkológörbe érintőjére merőleges irányba, amiből megkapjuk a kérdezett nyomóerőt.
1. A burkológörbe meghatározása.
A ξ paraméterhez tartozó egyenes egyenlete:
(1) | xξ+yh−ξ=1. |
Tekintsünk egy adott (x,y) koordinátákkal rendelkező P pontot, és számítsuk ki, hogy mekkora ξ érték(ek)hez tartozó egyenes(ek) halad(nak) át ezen a ponton. Az ábrán is látszik, hogy ha P a sárga tartományba esik, akkor két egyenes halad át rajta, ha P a kék burkológörbén helyezkedik el, akkor csak egy (a burkolót érintő) egyenes halad át rajta, a fehér tartományba eső pontoknál pedig egyetlen ξ sem elégíti ki az (1) egyenletet. Fejezzük ki ξ-t (1)-ből:
(2) | ξ2+(y−x−h)ξ+xh=0. |
Ennek a másodfokú egyenletnek akkor van pontosan 1 megoldása, ha az egyenlet diszkriminánsa nulla:
(y−x−h)2−4xh=0,
amit így is felírhatunk:
(3) | 2h(x+y)=(y−x)2+h2. |
Belátjuk, hogy (3) egy olyan parabola egyenlete, amelynek szimmetriatengelye az x tengellyel 45∘-os szöget zár be.
Az (x,y) és a hozzá képest 45∘-kal elforgatott (X,Y) koordináta-rendszerek kapcsolata az 1. ábráról olvasható le:
X=x−y√2,Y=x+y√2.
1. ábra
Ennek megfelelően a burkológörbe egyenlete:
(4) | Y=1√2hX2+h2√2, |
ami valóban egy parabolát ír le.
2. A test sebességének meghatározása.
A test kezdősebessége vA=0. A ξ=h/2 paraméterhez tartozó B pont koordinátái: xB=yB=h/4, a ξ=h értéknek megfelelő C ponté pedig xC=h és yC=0.
Írjuk fel az energiamegmaradás törvényét az A és B, valamint az A és C pontok közötti mozgásra:
(5) | 34mgh=12mv2B,vagyisvB=√32gh, |
valamint
(6) | mgh=12mv2C,tehátvC=√2gh. |
3. Görbületi sugarak kiszámítása.
Egy síkgörbe simulókörének sugara (vagy ennek reciproka: a görbület) többféleképpen is meghatározható. Felsőbb matematikai módszerekkel (differenciálszámítással) a görbe egyenletéből közvetlenül megkaphatjuk a keresett sugár nagyságát, de elemi úton, fizikai (optikai vagy pontmechanikai) megfontolásokkal is célhoz érhetünk.
Tekintsük a feladatban szereplő elrendezést egy forgásparaboloid alakú tükör síkbeli metszetének (2. ábra).
2. ábra
A tükör C pontjához érkező, a parabola tengelyével párhuzamos, tehát 45∘-os beesési szögű fénysugár 45∘-os szögben verődik vissza, az A pont irányába halad. Az optikai tengelyt a (h/2,h/2) koordinátájú F pontban éri el, ez a pont tehát a tükör fókuszpontja. A BF=fB távolság h/2√2, és – a gömbtükör ismert tulajdonságai miatt – ennek kétszerese a parabola görbületi sugara a B pontban:
(7) | RB=2fB=h√2. |
Megjegyzés. A parabola vezéregyenese az optikai tengelyre merőleges, tehát AC-vel párhuzamos, az origón áthaladó egyenes.
Hasonló megfontolásokkal kapjuk meg a C ponthoz tartozó görbületi sugár nagyságát is. A C közelébe érkező párhuzamos sugárnyaláb is az F pontban fókuszálódik, ilyen sugarakra tehát a fókusztávolság fC=h/√2. Egy RC sugarú gömbtükörre nem merőlegesen, hanem α beesési szögben érkező fénysugarakra a leképezési törvény:
1t+1k=2RCcosα
(lásd Kós Géza: Lehet egy közelítéssel kevesebb? c. cikkét a Kömal 2010. évi 3. számának 174-180. oldalán, http://db.komal.hu/KomalHU/). Esetünkben 1/t=0, α=45∘ és k=fC=h/√2, ahonnan
(8) | RC=2h. |
(Nyilván ugyanekkora RA is, de erre nincs szükségünk.)
A görbületi sugarakat nemcsak optikai megfontolásokkal, hanem a vízszintes hajítás képleteiből is megkaphatjuk. Fordítsuk el (és tükrözzük) az (X,Y) koordináta-rendszert úgy, hogy az Y tengely mutasson függőlegesen lefelé (3. ábra).
3. ábra
Tegyük fel a következő kérdést: Mekkora v0 nagyságú, vízszintes irányú kezdősebességgel kell elhajítanunk egy kicsiny testet, hogy annak pályagörbéje éppen a (4) egyenlettel megadott legyen? Mivel
X=v0tésY=h2√2+g2t2,
a pálya egyenlete
Y=h2√2+g2v20X2.
Ezt (4)-gyel összevetve leolvashatjuk, hogy
v20=gh√2.
Tudjuk, hogy a test gyorsulása mindenhol g, így a B pontban is, ami akkor egyezik meg a v20/RB-vel, ha RB=h/√2, ahogy azt már (7)-ben megkaptuk.
A C pontban, ahol a pályagörbe meredeksége −1, a hajítás törvényei szerint v2C=√2gh, a centripetális gyorsulása tehát
v2CRC=√2ghRC=gcos45∘=g√2.
Innen kapjuk, hogy RC=2h, összhangban (8)-cal.
4. A nyomóerők meghatározása.
Most, hogy ismerjük a test sebességét és a pálya görbületi sugarát a kritikus pontokban, könnyen kiszámíthatjuk a cső által kifejtett nyomóerőket is. Ha a pálya valamelyik pontjában a görbe normálisa (az érintőjére merőleges irány) α szöget zár be a vízszintessel, a test sebessége v és a görbületi sugár R, akkor (lásd a 4. ábrát) a Newton-egyenlet szerint
N−mgcosα=mv2R,
vagyis
N=mgcosα+mv2R.
4. ábra
a) Az A pontnál α=90∘ és vA=0, így NA=0.
b) A B pontnál α=45∘, vB=√32gh és RB=h√2, ennek megfelelően NB=2√2mg≈2,8mg.
c) Végül a pálya legalsó, C pontjánál α=0∘, vC=√2gh és RC=2h, így NC=2mg.
(Látható, hogy a nyomóerők és mg aránya nem függ h konkrét értékétől.) A fentebb kiszámított N erőket a cső fejti ki a lecsúszó testre. A kis test által a csőre kifejtett erők N ellenerejei.
Statisztika:
24 dolgozat érkezett. 6 pontot kapott: Bencz Benedek, Csapó András, Csóka Péter, Czirják Márton Pál, Fajszi Karsa, Fehérvári Donát, Gyenes Károly, Képes Botond, Kiss 131 Adorján Timon, Tóth Kolos Barnabás. 3 pontot kapott: 2 versenyző. 1 pontot kapott: 7 versenyző. 0 pontot kapott: 1 versenyző.
A KöMaL 2023. decemberi fizika feladatai
|