![]() |
A P. 5538. feladat (2024. január) |
P. 5538. Sok játszótéren találunk az ábrához hasonló, forgatható mászókát. Egy ilyen mászókán egy hangya mászik fel, miközben az egyenletesen forog. A felfelé kapaszkodó hangya folyamatosan azt érzi, hogy ,,függőlegesen fölfelé'' mászik.
A mászóka köteleit tartó, piros körgyűrűk közül az alsó sugara 2 m, a felsőé 1 m, és a gyűrűk távolsága 3 m. Mekkora fordulatszámmal forog a mászóka?
Közli: Rakovszky Andorás, Budapest
(5 pont)
A beküldési határidő 2024. február 15-én LEJÁRT.
Megoldás. Legyen az alsó merevítő gyűrű felett y magasságban a kötél távolsága a forgástengelytől r(y). Az m tömegű hangyára az ω szögsebességgel forgó koordináta-rendszerben mg nagyságú, ,,valódi'' függőleges irányú nehézségi erő, valamint mrω2 nagyságú, vízszintes irányú centrifugális erő hat. Az eredő erő (a hangya által érzett nehézségi erő) párhuzamos a kötél érintőjével, tehát
mrω2mg=−ΔrΔy.
(Δr a forgómozgás pályasugarának kicsiny megváltozása, ha a forgástengellyel párhuzamos irányú elmozdulás egy kicsiny Δy érték.)
A fenti összefüggés szerint
Δr(y)=−ω2gr(y)⋅Δy.
Ez az egyenlet ugyanolyan alakú, mint a radioaktív bomlások Δm(t)=−λm(t)⋅Δt törvénye, ezért a megoldása analóg módon:
r(y)=r(0)e−(ω2/g)y.
A megadott számadatok szerint r(0)=2m, y=3m és r(y)=1m, így
ω=√−ln(r(y)r(0))gy=√ln29,8m/s23m=1,51s,
a fordulatszám pedig
f=ω2π=0,241s.
A mászóka tehát kb. 4 másodpercenként fordul körbe.
Statisztika:
15 dolgozat érkezett. 5 pontot kapott: Czirják Márton Pál, Hegedüs Márk, Seprődi Barnabás Bendegúz. 4 pontot kapott: Csapó András, Kiss 131 Adorján Timon. 2 pontot kapott: 1 versenyző. 1 pontot kapott: 3 versenyző. 0 pontot kapott: 5 versenyző.
A KöMaL 2024. januári fizika feladatai
|