![]() |
A P. 5543. feladat (2024. január) |
P. 5543. Borús időben egy, az égbolt felé fordított fénymérővel méréseket végzünk. Azt tapasztaljuk, hogy a felhőtakaró fényszórása miatt az egységnyi felületre beeső teljesítmény jó közelítéssel I0 értékű, függetlenül a fénymérő irányítottságától. Egy átlátszatlan, belül kormozott, R sugarú, vékony falú gömbhéj tetején egy kicsiny r sugarú lyuk van (melynek mérete sokkal nagyobb a látható fény hullámhosszánál). Adjuk meg a szabadba helyezett gömbhéj belső felületén a megvilágítás intenzitását!
Közli: Vigh Máté, Biatorbágy
(6 pont)
A beküldési határidő 2024. február 15-én LEJÁRT.
Megoldás. A feladat szerint a felhős égboltról minden irányból azonos intenzitású szórt fény lép be a lyukon keresztül a gömbbe. Tekintsük a gömb belső felületének egy kicsiny, A területű darabkáját (A≪πr2), amely a lyuk helyzetéhez képest 180∘−2α középponti szöggel (polárszöggel) jellemezhető! A kiszemelt felületdarabkára beeső fény intenzitása arányos azzal a térszöggel (egy gömb felületén mérhető terület és a sugár négyzetének hányadosával), amely alatt a πr2 területű lyuk (és azon keresztül a borús égbolt) a felületdarabka helyéről nézve látszik:
Ibe∼πr2cosα(2Rcosα)2=πr24R2cosα.
Ennyi lenne a felületdarabka megvilágításának intenzitása akkor, ha ez a fény merőlegesen esne be. Az ábra szerint azonban a kiszemelt felületdarab normálisa α szöget zár be a beeső fény irányával, ezért a megvilágítás intenzitása is gyengébb (hiszen ugyanaz a beeső teljesítmény így nagyobb felületen oszlik el):
Imegvilágítás=Ibecosα∼πr24R2.
Azt a meglepő eredményt kaptuk tehát, hogy a gömb belső felületének megvilágítása független az α szögtől! Ezek szerint a lyukon belépő I0πr2 teljesítmény a gömb 4πR2 nagyságú belső felületén egyenletesen oszlik el, így a belső felület megvilágításának intenzitása
Imegvilágítás=I0πr24πR2=I0r24R2.
Statisztika:
11 dolgozat érkezett. 5 pontot kapott: Tóthpál-Demeter Márk. 4 pontot kapott: 2 versenyző. 3 pontot kapott: 3 versenyző. 0 pontot kapott: 1 versenyző. Nem versenyszerű: 2 dolgozat.
A KöMaL 2024. januári fizika feladatai
|