Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A P. 5560. feladat (2024. március)

P. 5560. Egy ismeretlen bolygón működő 500 kHz-es középhullámú rádióállomás 314 Hz frekvenciájú búgást sugároz AM modulációval. (Ez a frekvencia nyugtató hatással van a bolygón lakó intelligens életformára.) Érzékeny rádióval egy, a bolygótól a fénysebesség 80%-ával távolodó űrhajóban éppen ezt az adást fogják.

a) Milyen frekvenciára állítsák a rádió vevőjét?

b) Milyen frekvenciájúnak hallják a búgást az űrhajósok?

Közli: Rakovszky Andorás, Budapest

(5 pont)

A beküldési határidő 2024. április 15-én LEJÁRT.


Megoldás. A megoldás során az alábbi jelölést használjuk: a bolygón élők vonatkoztatási rendszerében mért mennyiségeket b indexszel látjuk el. A v sebességgel haladó űrhajón lévő asztronauták vonatkoztatási rendszerében mért mennyiségeket pedig a indexszel jelöljük.

Tekintsünk egy Tb periódusidejű elektromágneses hullámot, melynek periódusidejét az űrhajón Ta-nak mérik. Célunk kapcsolatot teremteni ezen két mennyiség között. Vizsgáljuk azt a két eseményt, amikor az űrhajón észlelik az elektromágneses hullám két egymás utáni amplitúdó maximumát. Ezen két esemény távolságkülönbsége nulla, időkülönbsége pedig Ta az űrhajó vonatkoztatási rendszerében. Ugyanezen két esemény időkülönbsége tb, a távolságkülönbsége pedig vtb a bolygó vonatkoztatási rendszerében.

A relativitáselméletben két esemény közti Δt időkülönbségből és Δx távolságkülönbségből képzett c2(Δt)2(Δx)2 mennyiség invariáns, azaz értéke nem függ a vonatkoztatási rendszer választásától. Az invariánst felhasználva:

c2T2a=c2t2bv2t2b.

A bolygóról nézve az elektromágneses hullám (cv) relatív sebességgel halad az űrhajó irányába. A két szomszédos amplitúdómaximum közti távolság (azaz a hullámhossz) cTb, melyet ezzel a relatív sebességgel tb=cTbcv idő alatt tesz meg a hullám. Helyettesítsük be ezt a kifejezést az invariánsból kapott összefüggésbe:

Ta=c+vcvTb.

Az egyenlet reciprokát képezve a frekvenciák közti kapcsolatot tudjuk felírni:

fa=cvc+vfb.

Ezzel levezettük az ún. relativisztikus Doppler-képletet, melyet nyomtatott vagy online forrásokban is könnyen megtalálhatunk (pl. Budó: Kísérleti fizika III. kötet, 310. old.). A kifejezésben v az elektromágneses forrás és a megfigyelő relatív sebessége (ez független a koordináta-rendszer választásától). Ha a forrás és a megfigyelő távolodik egymástól, akkor v pozitív, közeledés esetén pedig v negatív értékű.

Ugyanazt a relativisztikus Doppler-képletet használhatjuk a feladatban szereplő rádióhullám vivőfrekvenciájára illetve modulációs frekvenciájára is. Így az űrhajósoknak a rádió vevőjét 10,81+0,8500kHz=167kHz-es frekvenciára kell állítaniuk. A búgást pedig 10,81+0,8314Hz=105Hz frekvenciájúnak hallják.


Statisztika:

30 dolgozat érkezett.
5 pontot kapott:Czirják Márton Pál, Pázmándi József Áron, Tóth Hanga Katalin, Zámbó Luca.
4 pontot kapott:Csapó András, Erős Fanni, Fajszi Karsa, Gerendás Roland, Klement Tamás, Tóth Kolos Barnabás.
3 pontot kapott:3 versenyző.
2 pontot kapott:1 versenyző.
1 pontot kapott:8 versenyző.
0 pontot kapott:4 versenyző.
Nem számítjuk a versenybe a születési dátum vagy a szülői nyilatkozat hiánya miatt:1 dolgozat.

A KöMaL 2024. márciusi fizika feladatai