Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A P. 5561. feladat (2024. március)

P. 5561. Egy két végén rögzített, hosszegységenként μ tömegű, 2L hosszúságú megfeszített húron a transzverzális hullámok terjedési sebessége c.

a) Adjuk meg a húr sajátrezgéseinek lehetséges frekvenciáit c/L egységekben!

b) A húr közepére egy M=2μL tömegű, pontszerű testet rögzítünk, ahogy az az ábrán látható. Írjunk fel egy egyenletet a húr sajátrezgéseinek lehetséges frekvenciáira, és számítsuk is ki a legalacsonyabb 3 frekvencia számszerű értékét c/L egységekben! A gravitáció hatása elhanyagolható.

Útmutatás: Belátható, hogy a hullámalakok a középpontra nézve páros vagy páratlan függvényekkel írhatóak le.

Közli: Vigh Máté, Biatorbágy

(6 pont)

A beküldési határidő 2024. április 15-én LEJÁRT.


Megoldás. a) A húron állóhullámok alakulnak ki, melyek lehetséges λn hullámhosszait a rögzített végek miatt a következő feltétel határozza meg:

nλn2=2L,

ebből λn=4L/n, ahol n=1,2, az alap- és felharmonikusoknak megfelelő pozitív egész számok. A megfelelő frekvenciák a fázissebesség segítségével így írhatók:

fn=cλn=n4cL.

b) Mivel most is sajátrezgéseket keresünk (azaz olyan mozgásformát, melyben a húr minden pontja és az M tömegű test is azonos frekvenciával, azonos vagy ellentétes fázisban mozog), a húr két felén egyforma hullámhosszú állóhullám fog kialakulni. Két lehetőség van: a húr két fele vagy azonos fázisban rezeg (ez a középpontra nézve páros függvénnyel írható le) vagy ellentétes fázisban (páratlan függvény). Utóbbi esetben a húr közepének (és így az M tömegű testnek) a kitérése nulla, ezért ekkor a hullámhosszt meghatározó egyenlet:

nλn2=L,ahonnanfn=n2cL.

Itt továbbra is n=1,2, egész számok.

A tengelyesen szimmetrikus (páros) megoldásokhoz tartozó sajátfrekvenciák meghatározása egy kicsit nehezebb, melynek oka, hogy a húr közepén a peremfeltétel nem olyan egyszerű, mint rögzített vagy szabad végpont esetében. Válasszunk olyan koordináta-rendszert, melynek origója a húr bal oldali rögzített végpontjában helyezkedik el (x=0), a pontszerű test vízszintes koordinátája pedig x=L. A húr bal felén kialakuló transzverzális állóhullám

y(x,t)=Asin(kx)cos(ωt)

alakban írható fel, hiszen az x=0 helyen rögzített végpont kitérése minden időpillanatban szükségszerűen nulla. Ebben az egyenletben k=2π/λ a hullámszám és ω=2πf a körfrekvencia. A húr gyorsulása az x=L helyen megegyezik az M tömegű test a gyorsulásával:

a=2yt2|x=L=Aω2sin(kL)cos(ωt).

A pontszerű test rezgőmozgásának dinamikai feltételét a húrt feszítő F erő függőleges komponenséből származó eredő erő biztosítja:

2Fsinα=Ma,

ahol sinα kis kitérések esetén közelíthető a húr érintőjének meredekségével az x=L helyen:

sinαtgα=yx|x=L=Akcos(kL)cos(ωt).

Az utóbbi három összefüggés felhasználásával a következőt kapjuk:

2FAkcos(kL)=MAω2sin(kL).

Használjuk fel a húrt feszítő erő és a fázissebesség között fennálló c=F/μ összefüggést, valamint a feladatban megadott M=2μL tömegértéket! Egyszerűsítés és rendezés után kapjuk a

c2k=Lω2tg(kL)

egyenletet, ami az ω=ck formula segítségével elegáns alakba írható:

kLtg(kL)=1.

Ennek a transzcendens egyenletnek a gyökei határozzák meg a lehetséges k hullámszámokat és az annak megfelelő sajátfrekvenciákat. A gyökök numerikusan (pl. zsebszámológéppel) vagy számítógéppel kereshetők meg, az első három pozitív megoldás:

kL=0,8603,4266,437

A megfelelő frekvenciák a hullámszám lehetséges értékeinek ismeretében így számolhatók:

f=ω2π=ck2π.

A tengelyesen szimmetrikus hullámformákhoz tartozó sajátfrekvenciák tehát:

f=0,136cL,0,545cL,1,024cL

A feladat a három legalacsonyabb frekvenciát kérdezte, ezek közül kettő a páros megoldásokhoz, egy pedig a páratlanhoz tartozik:

f=0,136cL,0,500cL,0,545cL.


Statisztika:

3 dolgozat érkezett.
2 pontot kapott:2 versenyző.
1 pontot kapott:1 versenyző.

A KöMaL 2024. márciusi fizika feladatai