![]() |
A P. 5576. feladat (2024. május) |
P. 5576. Tegyük fel, hogy rendelkezünk olyan mérőműszerekkel, amelyek nemcsak szinuszos váltóáram, illetve váltófeszültség effektív értékét mérik, hanem tetszőleges periodikus jelekét is.
a) Csatlakoztassunk egy f=1/T frekvenciájú, szimmetrikus négyszögjelet szolgáltató feszültséggenerátorra egy ideális induktivitást, amelynek önindukciós együtthatója L. Ideális feszültség- és árammérő műszerekkel megmérjük az induktivitás áramának effektív értékét, illetve a feszültséggenerátor feszültségének effektív értékét. Mit mutatnak a műszerek, ha a négyszögjel lefutását a következő ábra mutatja, továbbá tudjuk, hogy a t=0 időpillanatban az induktivitás árama zérus?
b) Csatlakoztassunk egy f=1/T frekvenciájú, szimmetrikus négyszögjelet szolgáltató áramgenerátorra egy ideális kondenzátort, amelynek kapacitása C. Ideális feszültség- és árammérő műszerekkel megmérjük a kondenzátor áramának effektív értékét, illetve a áramgenerátor kimeneti feszültségének effektív értékét. Mit mutatnak a műszerek, ha a négyszögjel lefutását a következő ábra mutatja, továbbá tudjuk, hogy a kondenzátor feszültsége a t=0 időpillanatban zérus?
Mit mutatnak a műszerek az a) és a b) esetben? A válaszokat Imax, Umax, L, C és f segítségével adjuk meg.
Közli: Honyek Gyula, Veresegyház
(5 pont)
A beküldési határidő 2024. június 17-én LEJÁRT.
Megoldás. Az effektív érték a négyzetérték időátlagából vont gyöknek felel meg. Az a) esetben a feszültséggenerátor, a b) esetben pedig az áramgenerátor négyszögjeleket produkál, melyeknek a négyzete időben állandó, tehát ezek esetében a műszerek egyszerűen Umax, illetve Imax értékeket fognak mutatni.
a) Az ideális induktivitásra kapcsolt állandó feszültség időben lineárisan változó áramot hoz létre az U=LΔIΔt összefüggés alapján. Esetünkben ez az áramerősség-idő függvény a 0≤t≤T4 intervallumban:
I(t)=UmaxLt.
A periodikusan +Umax és −Umax között váltakozó feszültség hatására kialakuló áramerősség, illetve az áramerősség négyzetének időfüggését a következő grafikon mutatja:
A fentiek alapján láthatjuk, hogy
Imax=UmaxLT4=Umax4Lf,
illetve
I2max=U2maxL2T216=U2max16L2f2.
Közismert, hogy az y=x2 függvény görbe alatti területe a [0,1] intervallumban 13, így a grafikonokon látható periodikus áram effektív értéke:
Ieff=Imax√3=Umax4√3Lf.
b) Az előzőekhez nagyon hasonló a kondenzátor viselkedése, ha a fegyverzetére négyszögjelet produkáló áramgenerátort kapcsolunk. A kondenzátor töltése a 0≤t≤T4 időintervallumban lineárisan növekszik: Q(t)=Imaxt, és ekkor a fegyverzetein mérhető feszültség
U(t)=Q(t)C=ImaxCt
lesz. A feszültség-idő grafikon az origóra szimmetrikus háromszögjel lesz, ami teljesen hasonló, mint az a) részben tárgyalt áram-idő grafikon.
A feszültség maximális értéke
Umax=ImaxCT4=Imax4Cf,
és végül a feszültség effektív értéke:
Ueff=Umax√3=Imax4√3Cf.
Statisztika:
9 dolgozat érkezett. 5 pontot kapott: Czirják Márton Pál, Debreceni Dániel, Hegedüs Márk, Klement Tamás, Szabó Donát. 4 pontot kapott: Dobos Anita, Tóth Kolos Barnabás. 3 pontot kapott: 1 versenyző.
A KöMaL 2024. májusi fizika feladatai
|