Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A P. 5588. feladat (2024. szeptember)

P. 5588. Egy R sugarú, vékony, +Q töltéssel egyenletesen töltött szigetelőgyűrű vízszintes síkban helyezkedik el. A rögzített gyűrű átmérője mentén (pl. egy kifeszített horgászzsinóron) egy +q töltésű, m tömegű pontszerű test mozoghat súrlódásmentesen. A pontszerű testet egyensúlyi helyzetéből kicsit kitérítjük. Mekkora a bekövetkező kis rezgések periódusideje?

Közli: Vigh Máté, Biatorbágy

(6 pont)

A beküldési határidő 2024. október 15-én LEJÁRT.


I. megoldás. Határozzuk meg, hogy milyen elektromos mezőt hoz létre önmagában a töltött szigetelő gyűrű a középpontjának kicsiny környezetében. Ha azt kapjuk, hogy a gyűrű átmérője mentén az elektromos térerősség (jó közelítéssel) arányos a középponttól mért távolsággal, akkor már könnyen megadhatjuk a pontszerű, töltött test periodikus mozgásának rezgésidejét.

Válasszunk egy olyan koordináta-rendszert, amelynek origója a gyűrű középpontja, z tengelye pedig a gyűrű síkjára merőleges szimmetriatengely. Ezen a tengelyen az origótól z0R távol lévő pontban a hengerszimmetria miatt az elektromos térerősség nyilván z irányú, nagysága pedig jó közelítéssel

Ez(z0)=kQR3z0.

Ezt úgy láthatjuk be, hogy felosztjuk a gyűrűt sok kicsi, egyenként ΔQ töltésű darabkára (1. ábra), és ezek elektromos térerősségvektorait összegezzük.


1. ábra

Az egyes darabok járuléka az elektromos mezőhöz |ΔE|=kΔQR2+z20 nagyságú, a térerősségvektor z tengely irányú komponense pedig |ΔE|-nek sinα=z0/R2+z20-szerese:

ΔEz(z0)=kΔQ(R2+z20)3/2z0kΔQR3z0.

(A nevezőben z20-t elhanyagoltuk R2 mellett, hiszen z0R. A képlet végén szereplő z0 mennyiséget természetesen nem hanyagolhatjuk el, mert nincs mellette egy másik távolság, amihez képest nagyon kicsi lenne.)

A teljes gyűrű (z irányú) elektromos terének (előjeles) nagysága, vagyis a z komponense:

Ez(z0)=kΔQR3z0=kz0R3ΔQ=kQR3z0.

Helyezzünk el – gondolatban – a gyűrű középpontjánál egy kicsiny hengert, amelynek alapköre r0 sugarú, a magassága 2z0, és a szimmetriatengelye a z tengely (2. ábra). A hengerben nincsenek töltések, így – a Gauss-féle fluxustörvény szerint – a teljes felületén áthaladó Ψ elektromos fluxus nulla.


2. ábra

A henger két körlapján összesen

Ψ1=2Ez(z0)r20π

fluxus távozik a hengerből. (Ez a megállapítás csak közelítőleg igaz, hiszen a körlapok mentén a térerősség z komponensét ugyanakkorának veszi, mint amennyi az a szimmetriatengelyen, holott Ez z0-n kívül nyilván a tengelytől mért r távolságtól is függhet. Ezt a függést azonban rr0R miatt elhanyagolhatjuk, mert a fluxushoz csak z0 vagy r0 szorzatával (esetleg magasabb hatványaikkal) arányos, tehát nagyon kicsiny járulékot ad.)

A henger palástján keresztül kilépő fluxus

Ψ2=Er(r0)2πr02z0.

(Ez az összefüggés is tartalmaz közelítést, mert elhanyagolja, hogy Er(r) nemcsak r0-tól, hanem z-től is függhet. Ez a függés azonban z0R miatt ugyancsak ,,másodrendűen kicsi'' korrekciót eredményez a fluxus kiszámításánál.)

A teljes elektromos fluxus Ψ1+Ψ2=0, vagyis

2kQR3z0r20π+Er(r0)2πr02z0=0.

Innen leolvasható, hogy

Er(r0)=kQ2R3r0.

Ennek megfelelően a horgászzsinóron csúszkáló, q töltésű pontszerű testre ható erő az origótól r távolságban

F(r)=kqQ2R3rDr.

(A negatív előjel arra utal, hogy az erő az egyensúlyi helyzet felé mutató vektor, tehát r=0 stabil egyensúlyi helyzet.)

A fenti erőtörvény éppen olyan, mint egy D direkciós erejű rugónál, a kialakuló mozgás periódusideje tehát

T=2πmD=2π2mR3kqQ.

Megjegyzés. Az alkalmazott közelítések alapja az, hogy az elrendezés a z tengelyre nézve forgásszimmetrikus, a gyűrű síkjára nézve pedig tükörszimmetrikus. Tekintsük pl. a térerősséget egy a szimmetriasíktól z, a forgástengelytől r távolságra levő pontban! A gyűrű síkjára való tükrözéskor a radiális komponens nem változhat, tehát z-nek csak páros hatványitól függhet, míg a síkra merőleges komponensnek előjelet kell váltania, tehát z páratlan függvénye. Ennek megfelelően egy a z tengellyel párhuzamos egyenes mentén a radiális komponensnek szélsőértéke (maximuma) van a gyűrű síkjában, és ettől távolodva az értéke csak z négyzetével vagy annál lassabban változhat. Mivel bármely sík, ami a forgástengelyt tartalmazza, maga tükörsík, gondolatmenetünket egy ilyen síkra megismételve azt találjuk, hogy a térerősség z irányú komponense a z tengelytől mért r távolság páros függvénye lehet csak, így a tengely közelében csak lassan, legfeljebb r2-tel arányosan változhat.

Összefoglalva: Az elektromos térerősség hengerkoordináta-rendszerbeli komponensei az origó közelében így írhatók fel:

Er(r,z)=a1r+a2rz2+a1r,

Ez(r,z)=b1z+b2zr2+b1z.

Látható, hogy abban a közelítésben, hogy r és z 1-nél magasabb kitevőjű hatványai elhanyagoljuk, Ez nem függ r-től és arányos z-vel, Er pedig z-től független és r-rel arányos.

II. megoldás. Az Er(r) térerősséget, kicsit több munka árán, direkt módon is kiszámíthatjuk. Osszuk fel a gyűrűt RΔφ hosszúságú kicsiny ívekre, és számoljuk ki ezen darabok járulékát a gyűrű síkjában fekvő, a forgástengelytől r távolságra levő P pontban! (A jelöléseket a 3. ábra mutatja.)


3. ábra

A bejelölt RΔφ hosszúságú szakasz ΔQ=Δφ(Q/2π) töltése által létrehozott térerősség OP irányú komponensének a nagysága a P pontban

ΔEr=ΔEcosϑ=kΔQd2cosϑ.

(A járulék erre merőleges komponensével nem kell számolnunk, mert az az összegzés során a szimmetria miatt kiesik.) A koszinusztétel segítségével

d=R2+r22Rrcosφéscosϑ=Rcosφrd=RcosφrR2+r22Rrcosφ,

így

ΔEr=kΔQRcosφr(R2+r22Rrcosφ)3,

ami R kiemelése után

ΔEr=kΔQR2cosφ(r/R)(1+(r/R)22(r/R)cosφ)3.

alakú. Feltételezésünk szerint rR, így alkalmazhatjuk az |x|1 értékekre érvényes (1+x)n/m(1nx/m) közelítést, és az (r/R)2-tel arányos tagokat az egy nagyságrendű tagok mellett elhanyagolhatjuk. Így a

ΔEr=kΔQR2(cosφ+rR(3cos2φ1))=kΔQR2(cosφ+rR(12+32cos(2φ)))

kifejezésre jutunk. Ezt és ΔQ értékét felhasználva

Er(r)=kQR212π(cosφ+rR(12+32cos(2φ)))Δφ.

Mivel a teljes 0φ2π tartományra nézve mind cosφΔφ, mind pedig cos(2φ)Δφ nulla, viszont Δφ=2π,

Er(r)=kQ2R3r.

A horgászzsinóron csúszkáló pontszerű testre ható erő az origótól r távolságban

F(r)=kqQ2R3rDr.

A kialakuló mozgás harmonikus rezgőmozgás, amelynek rezgésideje

T=2πmD=2π2mR3kqQ.


Statisztika:

19 dolgozat érkezett.
6 pontot kapott:Beke Márton Csaba, Bencz Benedek, Gyenes Károly, Kiss 131 Adorján Timon, Simon János Dániel, Tóth Kolos Barnabás.
5 pontot kapott:Csiszár András.
4 pontot kapott:2 versenyző.
3 pontot kapott:3 versenyző.
1 pontot kapott:2 versenyző.
Nem versenyszerű:2 dolgozat.

A KöMaL 2024. szeptemberi fizika feladatai