![]() |
A P. 5590. feladat (2024. október) |
P. 5590. Egy pingponglabdát szeretnénk egy motorral egyenletes pattogásra bírni a következő módon: a dugattyút függőleges tengely mentén mozgatjuk 3 cm-es amplitúdóval, a labda pedig mindig az egyensúlyi helyzetben találja el a dugattyút periódusonként egyszer. Mekkora legyen a motor frekvenciája, hogy létrejöjjön a folyamat? Az ütközési szám k=0,8.
Közli: Szentivánszki Soma, Budapest
(4 pont)
A beküldési határidő 2024. november 15-én LEJÁRT.
Megoldás. Jelöljük a keresett frekvenciát f-fel! Ekkor a pingponglabda pattogásának a periódusideje T=1/f, és definíció szerint a dugattyú mozgásának körfrekvenciája ω=2πf. Ahhoz, hogy a pingponglabda pont T idő alatt essen vissza, (a nehézségi gyorsulást szokásosan g-vel jelölve)
v=gT2
sebességgel kell indulnia fölfelé. A légellenállást elhanyagolva a visszaérkezés sebessége ugyancsak v. A dugattyú felváltva +V és −V sebességgel halad át az egyensúlyi helyzeten. Ha a rezgés amplitúdója A, akkor
V=Aω.
Fennmaradó pattogás akkor alakulhat ki, ha a pingponglabda mindig a felfelé haladó dugattyúval ütközik. Becsapódáskor a labda sebessége a dugattyúhoz viszonyítva
u1=v+V,
az ütközés után pedig, ugyancsak a dugattyúhoz viszonyítva
u2=ku1=k(v+V).
Periodikusan ismétlődő mozgás esetén a nyugvó koordináta rendszerben a visszapattanó labda sebessége éppen v, azaz
u2+V=v.
Ez v és V viszonyára a
Vv=1−k1+k
arányt adja, ami az első két egyenletből kapható
Vv=2AωgT=4πAf2g
hányadossal összevetve az
f=√1−k1+k⋅g4πA
kifejezésre vezet. Adatainkat behelyettesítve f=1,72Hz.
Statisztika:
25 dolgozat érkezett. 4 pontot kapott: Erdélyi Dominik, Klement Tamás, Kovács Tamás, Papp Emese Petra, Sipos Márton, Tóth Hanga Katalin. 3 pontot kapott: Bense Tamás, Erős Fanni, Földi Albert, Simon János Dániel. 2 pontot kapott: 4 versenyző. 1 pontot kapott: 6 versenyző. 0 pontot kapott: 1 versenyző. Nem számítjuk a versenybe a születési dátum vagy a szülői nyilatkozat hiánya miatt: 1 dolgozat.
A KöMaL 2024. októberi fizika feladatai
|