![]() |
A P. 5592. feladat (2024. október) |
P. 5592. Egy elhanyagolható tömegű, nyújthatatlan kötél felfüggesztési pontjai az ábrán látható módon egymástól L vízszintes és H függőleges távolságra helyezkednek el. Egy hideg téli napon a ϱ sűrűségű hó d szélességben halmozódott fel a kötélen. A hóréteg magassága pedig zérus, illetve hmax értékek között lineárisan változik a vízszintes koordináta függvényében. A kialakult egyensúlyi helyzetben a kötél érintője jobb oldali végpontjánál éppen vízszintes. Határozzuk meg a kötélben ébredő legkisebb és legnagyobb húzóerőt!
Dürer Verseny feladata nyomán
(5 pont)
A beküldési határidő 2024. november 15-én LEJÁRT.
Megoldás. A megoldás első lépéseként gondoljuk végig, hogy a kötél mely keresztmetszetében lép fel a minimális, illetve maximális húzóerő! Tudjuk, hogy erő csak a kötél irányában ébredhet, ebből következik, hogy a jobb oldali végpontban fellépő húzóerő éppen vízszintes. Mivel a felhalmozódott hó tömegéből származó erőhatás függőleges irányú, és más külső erő nem hat a rendszerre, a kötélben keletkező húzóerő vízszintes komponense minden keresztmetszetben megegyezik. Az előzőekből egyértelműen következik, hogy a minimális kötélerő éppen a jobb oldali végpontban lép fel, míg a maximális érték a bal oldali végpontban keletkezik (hiszen a kötél érintőjének meredeksége, és így a függőleges irányú erőkomponens itt a legnagyobb).
A fentiek alapján rajzoljuk fel a kötélre ható erőket, ezt szemlélteti az ábra. Jelölje a kötél bal oldali végpontját A, jobb oldali végpontját pedig B! Ekkor az A pontban fellépő húzóerő komponensei legyenek KA,y és KA,x, a B pontban keletkező húzóerőt pedig jelölje KB. A felhalmozódott hó hatását egy, a kötél vízszintes vetülete mentén lineárisan változó erőként kezelhetjük, melynek f=ΔFΔx ,,intenzitása'' a kötél bal oldali végpontján zérus, jobb oldalán pedig
fmax=ϱgdhmax.
A továbbiakban vizsgáljuk a kötél, mint kiterjedt test egyensúlyát! Ekkor tudjuk, hogy a kötélre ható erők, valamint forgatónyomatékok eredőjének bármely pontra nézve zérusnak kell lennie. Felírva vízszintes irányban az erők eredőjére vonatkozó feltételt:
KA,x=KB,
továbbá függőleges irányban:
KA,y=fmaxL2=ϱgdhmaxL2.
Írjuk fel a testre ható forgatónyomatékokat az A pontra:
KBH=fmaxL2⋅23L=fmaxL23,
beírva fmax kifejezését, majd KB-re rendezve:
KB=ϱgdhmaxL23H.
Azaz a kötélben keletkező minimális húzóerő:
Kmin=KB=ϱgdhmaxL23H,
a fellépő maximális erő pedig a Pitagorasz-tételt felhasználva:
Kmax=√K2A,x+K2A,y=ϱgdhmaxL6H√9H2+4L2.
Statisztika:
15 dolgozat érkezett. 5 pontot kapott: Beke Márton Csaba, Erdélyi Dominik, Sütő Áron, Tóth Kolos Barnabás, Tóthpál-Demeter Márk, Ujpál Bálint. 4 pontot kapott: Kiss 131 Adorján Timon, Kovács Tamás, Tóth Hanga Katalin. 3 pontot kapott: 1 versenyző. 2 pontot kapott: 4 versenyző. Nem számítjuk a versenybe a születési dátum vagy a szülői nyilatkozat hiánya miatt: 1 dolgozat.
A KöMaL 2024. októberi fizika feladatai
|