![]() |
A P. 5595. feladat (2024. október) |
P. 5595. Két, kis nyílásszögű, f fókusztávolságú homorú tükröt tükröző felületeikkel szemben úgy helyezünk el, hogy optikai tengelyeik egybeessenek, és egymástól való távolságuk 2f legyen (lásd ábra).
A közös optikai tengelyre hová helyezzük a T, pontszerűnek tekinthető fényforrást, hogy a belőle induló fénysugarak a két tükörről való visszaverődés után a T ponton menjenek át?
Közli: Zsigri Ferenc, Budapest
(4 pont)
A beküldési határidő 2024. november 15-én LEJÁRT.
I. megoldás. Az első leképzésnél a tárgytávolság (a T pont és az egyik tükör távolsága) legyen t1. Ekkor az első tükröződés után keletkező kép k1 távolsága a leképzési törvény (1f=1t+1k) alapján:
k1=ft1t1−f.
Az első kép távolsága a másik tükörtől (t2):
t2=2f−k1=f(t1−2f)t1−f,
és ebből a k2 második képtávolság:
k2=ft2t2−f=2f−t1.
Azaz a második leképzés után a kép a t1 távolságtól függetlenül a T pontra esik, a fényforrás tehát bárhol lehet.
Megjegyzés. Ha t1>f, akkor az első kép valódi lenne, de a másik tükör mögé esik, így a második leképzésnek egy virtuális tárgya van (1. ábra). Ha t1<f, akkor az első leképzésnél látszólagos kép keletkezik, ezt képezi le a második visszaverődés (2. ábra). A második leképzés után viszont mindenképp valódi képet kapunk, és a végső nagyítás minden esetben N=N1N2=k1t1k2t2=−1 lesz, tehát a kép mérete megegyezik a tárgyéval, de fordított állású lesz.
1. ábra
2. ábra
t1=f esetében nem keletkezik az első tükröződés után kép, a fókuszsíkból induló fénysugarak a tükörről párhuzamosan verődnek vissza, amelyeket a másik tükör ismét a fókuszsíkba gyűjt, tehát ilyenkor is teljesül, hogy a fénysugarak kétszeres visszaverődés után a T ponton mennek át (3. ábra).
3. ábra
(Az ábrákon a fény először a jobb oldali, aztán a bal oldali tükrön tükröződik, de ennek az elrendezés szimmetriája miatt nincs jelentősége.)
II. megoldás. Még egyszerűbben jutunk az eredményre, ha a leképzési törvény Newton-féle alakját használjuk (lásd a G. 855. gyakorlatot a 2024. évi májusi számában és a megoldását a munkafüzetben). Ekkor a ,,fókuszontúli'' tárgy- és képtávolság xt=t−f, illetve xk=k−f, és ezekre teljesül az xtxk=f2 összefüggés. Esetünkben ez azt jelenti, hogy az xt és xk távolságokat a közös fókuszponttól kell mérni, és így xt2=−xk1, amiből azonnal xk2=−xt1 következik bármely xt1 esetében.
Statisztika:
29 dolgozat érkezett. 4 pontot kapott: Blaskovics Ádám. 3 pontot kapott: Bense Tamás, Bús László Teodor, Csiszár András, Kis Boglárka 08, Tóth-Tűri Bence, Vincze Anna. 2 pontot kapott: 3 versenyző. 1 pontot kapott: 7 versenyző. 0 pontot kapott: 2 versenyző. Nem versenyszerű: 2 dolgozat. Nem számítjuk a versenybe a születési dátum vagy a szülői nyilatkozat hiánya miatt: 2 dolgozat.
A KöMaL 2024. októberi fizika feladatai
|