A P. 5601. feladat (2024. november) |
P. 5601. Egy vízszintes membrán függőleges irányban, harmonikusan, \(\displaystyle 500~\mathrm{Hz}\) frekvenciával rezeg. A membránra finom homokot szórunk, és azt látjuk, hogy a homokszemcsék a levegőbe emelkednek, a membrán egyensúlyi helyzete felett \(\displaystyle 3~\mathrm{mm}\) magasságig. Mekkora a membrán rezgésének amplitúdója?
A homokszemcsék ütközését a membránon tekintsük teljesen rugalmatlannak.
Quantum Magazine nyomán
(5 pont)
A beküldési határidő 2024. december 16-án LEJÁRT.
Megoldás. Szorítkozzunk arra az esetre, hogy a homokszemcsék csak a membránnal ütköznek! (Nagyon valószínűtlen, hogy a különböző méretű szemcsék úgy ütközzenek egymás között, hogy valamelyik számottevően több energiára tegyen szert, mint amennyit a membrán közvetíthet neki.) Az egyes homokszemek a membránnal való ütközéskor felveszik annak a sebességét, és a membrán pillanatnyi sebességének és a gyorsulásának az irányától függ, hogy hogyan mozognak tovább. Alapvetően két eset lehetséges:
- A homokszem az ütközés után fölfelé indul el, ez olyankor van amikor az ütközéskor a membrán lassulva (\(\displaystyle -g\)-nél kisebb gyorsulással) mozog fölfelé:
- Minden más esetben a homokszem egy vagy több ütközés után a membránnal együtt mozog, és akkor repül el róla, amikor az fölfelé már áthaladt az egyensúlyi helyzeten, és a gyorsulás kisebbé válik \(\displaystyle -g\)-nél. Ez a fent kijelölt \(\displaystyle x\), \(\displaystyle v\), és \(\displaystyle a\) tartomány szélének felel meg.
\(\displaystyle v=A\omega\cos\omega t>0,\qquad a=-A\omega^2\sin\omega t<-g<0\quad\textrm{azaz}\quad x=A\sin\omega t>\frac{g}{\omega^2}>0.\)
(Itt a rezgőmozgás kitérését, sebességét és gyorsulását valamint az amplitúdót és körfrekvenciát a szokásos módon rendre \(\displaystyle x\)-szel, \(\displaystyle v\)-vel, \(\displaystyle a\)-val, \(\displaystyle A\)-val illetve \(\displaystyle \omega\)-val jelöltük.)
Az adott homokszem az energia tétel szerint
\(\displaystyle h=x+\frac{v^2}{2g}=A\sin\omega t+\frac{A^2\omega^2}{2g}\cos^2\omega t\)
magasra képes felrepülni. A feladat szerint a \(\displaystyle h\) magasság maximuma adott, tehát az a kérdés, az egyenlet jobb oldalán álló kifejezés maximuma mekkora amplitúdó mellett lesz a megadott érték. A jobb oldal a \(\displaystyle \sin\omega t\) négyzetes kifejezése:
\(\displaystyle A\sin\omega t+\frac{A^2\omega^2}{2g}\cos^2\omega t=-\frac{A^2\omega^2}{2g}\sin^2\omega t+A\sin\omega t+\frac{A^2\omega^2}{2g},\)
aminek a maximuma ott van, ahol
\(\displaystyle \sin\omega t=\frac{g}{A\omega^2}.\)
(Ezt abból közvetlenül is megkaphatjuk, hogy a homokszem ott válik el a membrántól, ahol az ,,kigyorsul'' alóla, azaz \(\displaystyle a=-A\omega^2\sin\omega t=-g\).) A maximum értéke ebből
\(\displaystyle h_{\mathrm max}=\frac{g}{2\omega^2}+\frac{A^2\omega^2}{2g},\)
ahonnan
\(\displaystyle A=\sqrt{\frac{2gh_{\mathrm max}}{\omega^2}-\frac{g^2}{\omega^4}}.\)
Ebből behelyettesítéssel \(\displaystyle A=7,8\cdot 10^{-2}\,\mathrm{mm}\) adódik.
Statisztika:
29 dolgozat érkezett. 5 pontot kapott: Beke Márton Csaba, Erdélyi Dominik, Gyenes Károly, Hornok Máté, Kovács Tamás, Molnár Lili, Simon János Dániel, Tóthpál-Demeter Márk, Ujpál Bálint, Ujvári Sarolta. 4 pontot kapott: Fekete Lúcia, Fercsák Flórián, Zólomy Csanád Zsolt. 3 pontot kapott: 1 versenyző. 2 pontot kapott: 7 versenyző. 1 pontot kapott: 3 versenyző. 0 pontot kapott: 1 versenyző.
A KöMaL 2024. novemberi fizika feladatai