Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A P. 5604. feladat (2024. november)

P. 5604. Egy laposelem üresjárási feszültsége U0=4,5 V, belső ellenállása Rb=1,5 Ω. Van két egyforma izzólámpánk, amelyek I(U) karakterisztikája az ábrán látható.

a) Hogyan függ a telep kapocsfeszültsége a terhelő áramtól? Ábrázoljuk a telep I(U) karakterisztikáját!

b) Egy izzót rákapcsolunk a telepre. Határozzuk meg az izzóra eső feszültséget és az izzón átfolyó áramot (az ún. munkapontot) az I(U) grafikon segítségével!

c) A két izzót

    i) párhuzamosan,

    ii) sorba

kapcsoljuk, és így kötjük rá a telepre. Készítsük el a párhuzamosan, illetve a sorba kapcsolt izzók (együttes) I(U) karakterisztikáját, majd határozzuk meg mindkét esetben az új munkapontot. Ezután határozzuk meg mindkét esetben az egy izzóra eső feszültséget és az izzón átfolyó áramot!

Közli: Vankó Péter, Budapest

(5 pont)

A beküldési határidő 2024. december 16-án LEJÁRT.


Megoldás. a) A belső ellenálláson Ub=RbI feszültség esik, így a kapocsfeszültség U=U0RbI. Ez alapján a telep árama a kapocsfeszültség függvényében

I=U0URb,

amely grafikusan az 1. ábrán látható. (Figyelem! A grafikon skálája más.)


1. ábra

Megjegyzés. Az Ir=U0Rb áramot rövidzárási áramnak nevezzük, ilyenkor a kapocsfeszültség nulla. Az U0 feszültséget szokás üresjárási feszültségnek is nevezni, ilyenkor a telepen át folyó áram nulla.

b) Rajzoljuk a telep és az izzó karakterisztikáját közös grafikonba!


2. ábra

A munkapont (M) a két görbe metszéspontja. A grafikonról leolvasva:

U14,14VésI10,240A.

c) Ha a két izzót párhuzamosan kapcsoljuk, akkor feszültségük megegyezik, áramaik összeadódnak. Az eredő kapcsolás karakterisztikáját az eredeti izzókarakterisztika kétszeres függőleges nyújtásával kapjuk meg (a grafikonon sárga görbe). A soros kapcsolás esetében a két izzó árama egyezik meg, és feszültségeik adódnak össze, így ekkor a karakterisztikát vízszintesen kell kétszeresére megnyújtani (a grafikonon zöld görbe). Ezután a munkapontokat az előzőhöz hasonlóan szerkeszthetjük meg.


3. ábra

A grafikonról leolvasva párhuzamos esetben a munkapont (Mp) Up3,80V és Ip0,462A, soros esetben pedig (Ms) Us4,24V és Is0,176A. Ebből már könnyen meghatározhatjuk mindkét esetben egy-egy izzó feszültségét és áramát:

Up1=Up3,80VésIp1=Ip20,231A,Us1=Us22,12VésIs1=Is0,176A.

Statisztika:

12 dolgozat érkezett.
5 pontot kapott:Csipkó Hanga Zoé , Sütő Áron, Ujpál Bálint.
4 pontot kapott:Blaskovics Ádám, Fekete Lúcia, Masa Barnabás, Simon János Dániel.
3 pontot kapott:3 versenyző.
0 pontot kapott:1 versenyző.

A KöMaL 2024. novemberi fizika feladatai