Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A P. 5613. feladat (2024. december)

P. 5613. Egy mol rézből készült lapos korongot 1 m/s nagyságú, vízszintes irányú sebességgel mozgatunk szintén vízszintes, a sebességre merőleges, 1 T erősségű, homogén mágneses térben. A korong úgy helyezkedik el, hogy alap- és fedőlapja is vízszintes. Az alap- és fedőlap átmérője hússzorosa a korong magasságának.

Becsüljük meg, hogy a mozgási indukció következtében hány elektron halmozódik fel a korong negatívra töltődő lapján!

Példatári feladat nyomán

(4 pont)

A beküldési határidő 2025. január 15-én LEJÁRT.


Megoldás. Azt a közelítést alkalmazzuk, hogy a korong alsó és felső lapján egyenletes töltéseloszlás jön létre, a korong palástja viszont semleges marad. A korong felső lapja pozitív, alsó lapja pedig negatív töltésű lesz, vagyis a felső lapról elektronok vándorolnak az alsó lapra. A szétvált töltések nagysága legyen Δq, a korong magassága legyen h, alap-, illetve fedőlapjának sugara pedig R=10h. A korongban kialakuló indukált térerősséget a Gauss-tételből határozhatjuk meg:

E=4πkΔqπR2=1ε0ΔqπR2.

Az ebből a térerősségből származó elektromos erő tart egyensúlyt a mágneses Lorentz-erővel:

qE=qvB1ε0ΔqπR2=vBΔq=ε0πR2vB.

Ezután már csak a rézkorong méretét kell meghatározni. Egy mól réz tömege M=63,5g, a réz sűrűsége ϱ=8,96gcm3, tehát a térfogata: V=Mϱ=7,09cm3. Másrészt a korong geometriai adataiból a térfogata V=πR2h=πR310, a kettőt összevetve R=2,83cm. Behelyettesítés után megkapjuk a szétvált töltés nagyságát: Δq=2,221014C, amit az elemi töltés nagyságával kell elosztanunk, hogy választ kapjunk a kérdéses elektronszámra:

N=Δqe=138600.

Megjegyzés. Mivel a feladatban a sebesség is, a mágneses indukció is SI mértékrendszerben egységnyi, így az indukált térerősség is egységnyi: E=vB=1Vm. Ez a térerősség a korong összes belső pontjában egzaktul ennyi, más szóval a nagyjából száznegyvenezer elektron úgy oszlik el a felületen, hogy a korong belsejében minden pontban ugyanolyan legyen E nagysága és iránya. A széleffektusok miatt valamennyi töltés jut a korong palástjára is, de ennek mennyisége kicsiny a korong lapossága miatt.


Statisztika:

9 dolgozat érkezett.
4 pontot kapott:Beke Márton Csaba, Bélteki Teó, Éliás Kristóf , Erdélyi Dominik.
3 pontot kapott:Kovács Tamás, Magyar Zsófia, Ujpál Bálint, Zólomy Csanád Zsolt.

A KöMaL 2024. decemberi fizika feladatai