![]() |
A P. 5614. feladat (2024. december) |
P. 5614. Számos olyan radioaktív izotóp létezik, melyek pozitív béta-bomlásra és elektronbefogásra egyaránt képesek (mindkét esetben ugyanaz a mag keletkezik). Melyik folyamatnak nagyobb a bomlási energiája és mennyivel?
Közli: Honyek Gyula, Veresegyház
(4 pont)
A beküldési határidő 2025. január 15-én LEJÁRT.
Megoldás. Jelölje a Z rendszámú és A tömegszámú semleges atom tömegét M(Z,A). Ezt a tömeget – amely az atommag tömegének és Z darab elektron tömegének összege – adják meg nagy pontossággal az izotóptömeg-táblázatok (lásd pl. a KöMaL honlapján https://www.komal.hu/cikkek/atomtomegek.pdf).
Elektronbefogásnál az atommag bizonyos valószínűséggel ,,befogja'' az elektronhéj egyik elektronját, amely az atommag egyik protonjával együtt egy neutront és egy neutrínót hoz létre. Ennek megfelelően egy Z−1 rendszámú és A tömegszámú atommagból, valamint Z−1 darab elektronból álló semleges atom jön létre, miközben felszabadul Ebefogás nagyságú energia, amit a nulla nyugalmi tömegű neutrínó ,,visz el''. Az energiamegmaradás egyenlete:
M(Z,A)c2=M(Z−1,A)c2+Ebefogás.
A pozitív β-bomlás során az atommag egyik protonja neutronná alakul, miközben keletkezik egy m+ tömegű pozitron és egy neutrínó. A Z−1 rendszámú atom környezetében Z darab m− tömegű elektron marad, tehát egy negatív ion jön létre. A folyamatban felszabadul Eβ+ nagyságú energia, ezt a pozitron és a neutrínó ,,viszi el''. Az energia mérlegegyenlete:
M(Z,A)c2=M(Z−1,A)c2+m−c2+m+c2+Eβ+.
A fenti két egylet összehasonlításából kapjuk, hogy
Ebefogás=Eβ++m−c2+m+c2.
Mivel az elektron és a pozitron nyugalmi energiája egyaránt 0,511 MeV nagyságú, látjuk, hogy az elektronbefogás bomlási energiája 1,022 MeV-vel nagyobb, mint a pozitív béta-bomlásé.
Megjegyzés. A megoldás során az elektronhéj elektronjainak kötési energiáját elhanyagolhatóan kicsinek tekintettük.
Statisztika:
20 dolgozat érkezett. 4 pontot kapott: Bélteki Teó, Erős Fanni, Hasulyó Dorián, Hübner Júlia, Simon János Dániel. 3 pontot kapott: Magyar Zsófia, Sipos Márton. 2 pontot kapott: 7 versenyző. 1 pontot kapott: 2 versenyző. 0 pontot kapott: 1 versenyző. Nem versenyszerű: 2 dolgozat.
A KöMaL 2024. decemberi fizika feladatai
|