![]() |
A P. 5615. feladat (2024. december) |
P. 5615. Egy U0=4 V feszültségű ideális telep, egy R=0,5 Ω ellenállású fogyasztó, egy kapcsoló és két dürisztor (D) felhasználásával az a) ábrán látható kapcsolást állítjuk össze. A dürisztor egy olyan áramköri elem, amely egy L=1 H induktivitású ideális tekercs és egy nemlineáris r ellenállás soros kapcsolásából áll. Az ellenállás Ur(ID) karakterisztikáját a b) ábra mutatja.
a) Mekkorák lehetnek stacionárius (azaz időben állandó) esetben a mellékágakban folyó áramok?
Segítség: Lásd a P. 5604. feladatot és annak megoldását a munkafüzetben.
b) A t=0 pillanatban bekapcsoljuk a kapcsolót. Vázoljuk fel a dürisztorokon átfolyó áramokat az idő függvényében. Mekkorák lesznek ezek az áramok hosszabb idő után?
Segítség: Tegyük fel, hogy eközben a szimmetria miatt a két dürisztoron azonos áram folyik.
c) Az egyensúlyi állapotban egy kis zavar keletkezik: az egyik dürisztor árama egy nagyon kicsit lecsökken, a másiké pedig ugyanennyivel megnő. Vázoljuk fel a két dürisztor áramát ezután az idő függvényében. Mekkorák lesznek az egyes dürisztorok áramai hosszabb idő után? Mit állíthatunk az a) kérdésben megadott stacionárius megoldások stabilitásáról?
Segítség: Felhasználhatjuk, hogy ha a kis zavar az első egyensúlyi állapothoz képest szimmetrikus, akkor a két dürisztor áramának összege állandó marad.
Dürer Verseny feladata nyomán
(6 pont)
A beküldési határidő 2025. január 15-én LEJÁRT.
Megoldás. a) A két párhuzamosan kapcsolt dürisztor teljes U(I) karakterisztikáját azokon a feszültségeken, amelyekhez csak egy lehetséges áramérték tartozik, a megadott karakterisztika vízszintesen kétszeresére nyújtásával kaphatjuk meg, a P. 5604. feladat megoldásához hasonlóan. Ahol több (két vagy három) lehetséges áramérték tartozik egy feszültséghez, ott ezek tetszőleges kombinációja (akár hat különböző érték) lehet az eredő áram, így ezen a tartományon a vízszintesen kétszeresére megnyújtott görbén kívül újabb ágak jelennek meg. Ezek jellegzetes pontjait grafikus összeadással szerkeszthetjük meg.
Megjegyzés. A szerkesztés négy különböző esetben az 1. ábrán látható (a jobb láthatóság miatt a rajz nagyított és függőleges irányban meg van nyújtva).
A legalsó (fekete) pontnál a feszültséghez csak egy áramérték tartozik, így a párhuzamosan kapcsolt dürisztorok karakterisztikáján csak egy pont keletkezik, amelynek áramértéke az eredeti karakterisztikán lévő áramérték kétszerese. Ezt a pontot megkapjuk a karakterisztika nyújtásával is.
A következő esetben a feszültség éppen a karakterisztika lokális minimumához tartozó érték, ezt két különböző áramértéknél veszi fel (kék pöttyök). A párhuzamos kapcsolás árama lehet mindkettő duplája (ezeket adja meg a teljes grafikon vízszintes irányú nyújtása), de lehet a két áramérték összege is (1+2). Ugyanígy járhatnánk el a karakterisztika lokális maximumánál is.
A harmadik eset a karakterisztika középpontjához tartozó feszültségérték: itt az eredeti karakterisztikán három lehetséges áramérték van (lila pöttyök). Ezekből bármely kettő összege lehet a párhuzamos kapcsolás árama. A nyújtással is megkapható 1+1, 2+2 és 3+3 pontokon kívül megkapjuk az 1+2, 1+3 és 2+3 pontokat is – de ezek közül az 1+3 egybeesik a 2+2 ponttal, így itt öt lehetséges érték van.
A negyedik (narancs) esetben nincs ilyen egybeesés, ott mind a hat áramérték különböző. De erre a szerkesztésre már a grafikon megrajzolásához nincs is szükség: ha a második eset szerkesztését megismételjük a lokális maximumnál is, akkor a harmadik eset pontjaival együtt már megkapjuk a ,,kis ág'' minden fontos pontját (elágazás, keresztezés, szélsőértékek), amely alapján már a teljes karakterisztika felvázolható.
1. ábra
A végeredmény a 2. ábrán látható, amelybe már berajzoltuk a telep és az R ellenállás együttes U(I) karakterisztikáját is. A két görbe – esetünkben egyetlen – metszéspontja adja meg a párhuzamos kapcsolás stacionárius munkapontját: a dürisztorokon UD=2V feszültség esik, és összesen IΣD=4A áram folyik. (Stacionárius állapotban a tekercsek feszültsége nulla, a dürisztor teljes feszültsége megegyezik a karakterisztikáról leolvashatóval.)
2. ábra
Visszatérve egyetlen dürisztor karakterisztikájára (3. ábra) látható, hogy ez kétféleképpen valósulhat meg: vagy mindkét dürisztoron ID1=ID2=2A áram folyik, vagy pedig az egyiken ID1=1A és a másikon ID2=3A.
3. ábra
b) Bekapcsoláskor mindenhol nulla áram folyik, a külső és a dürisztorokban lévő belső ellenálláson se esik feszültség, a teljes U0=4V telepfeszültség a dürisztorokban lévő tekercsekre esik. Mivel UL=L˙IL=L˙ID, a tekercsek (és így a dürisztor) árama, valamint a külső ellenállás 2ID árama is nőni fog. Ezzel változik a külső és belső ellenállásokon a feszültség is: a külső ellenálláson lineárisan (UR=2RID), a belső ellenállásokon a megadott nemlineáris karakterisztika szerint. A tekercsekre így kisebb feszültség jut, az áram növekedése lassul, de folytatódik mindaddig, amíg a tekercsre eső feszültség pozitív, azaz a külső és belső ellenállásokon eső feszültség nem éri el a telep feszültségét. Szimmetrikus esetben ez az ID=2A és UD=2V állapotban következik be, amikor UR=2RID=2V és UD+UR=U0=4V. Tehát hosszabb idő után a dürisztorok árama ID1=ID2=2A. Az áramok időfüggése a 4. ábrán látható. (A pontos görbealak és az időskála csak numerikus számítással kapható meg, de a görbe jellege a fenti gondolatmenet alapján felvázolható.)
4. ábra
c) Jelöljük a b) részben kialakult egyensúlyi áramot és feszültséget ID0-lal és UD0-lal. A hirtelen kis zavar hatására ID1<ID0<ID2, de eközben ID1+ID2=2ID0, és így UR és UD=U0−UR állandó marad. Az 1. dürisztorban lévő ellenálláson a kicsit lecsökkent áram miatt Ur1>UD0 feszültség esik, az ebben lévő tekercs feszültsége így negatív lesz, és ennek a dürisztornak az árama emiatt tovább fog csökkenni. A 2. dürisztorban épp fordítva, a kicsit megnőtt áram miatt Ur2<UD0, a tekercs feszültsége pozitívvá válik, és így ennek a dürisztornak az árama tovább fog nőni. (A karakterisztika középpontos szimmetriája miatt a változások ellentétes előjelűek, de azonos nagyságúak lesznek, így az összáram valóban nem változik.) Az áramok így kezdetben egyre gyorsulva változnak.
Amikor az egyes dürisztorokban lévő ellenállásokon eső feszültség eléri a lokális szélsőértékeket (ID1≈1,4A, illetve ID2≈2,6A), akkor a feszültségek változási iránya megfordul, a tekercseken eső feszültségek előjele megmarad, de nagyságuk csökkenni kezd, és így az áramok egyre lassabban változnak. A folyamat akkor ér véget, amikor ID1=1A és ID2=3A lesz. Az áramok időfüggése az 5. ábrán látható. (A pontos görbealak és az időskála függ a zavar időpontjától és nagyságától, most is csak numerikus számítással kapható meg. A görbe jellege a megfontolások alapján ismét felvázolható.)
5. ábra
Láthattuk, hogy az azonos áramú egyensúly instabil, hiszen egy kis zavar hatására egyre gyorsulva távolodtak attól az értéktől az áramok. A rendszer az árammentes állapotból először mégis oda tart, mert ez az állapot a szimmetrikus tengely mentén stabil, csak az aszimmetrikus irányban instabil – mint egy nyeregfelület (6. ábra).
Ugyanakkor az aszimmetrikus állapot stabil, amit a következőképp láthatunk be: ha pl. ID1 kicsit megnő, akkor az 1. dürisztor belső ellenállásán is megnő az áram, a tekercsen negatív feszültség lesz, ami az áramot csökkenti, visszaviszi az egyensúlyi értékre. Ellentétes irányú változásnál (és a másik dürisztoron is) hasonlóan negatív visszacsatolás alakul ki, ami stabilitást eredményez.
6. ábra
Megjegyzések. 1. A tényleges görbék numerikus módszerekkel könnyen megrajzolhatók. (Erről lásd lapunk novemberi számában Csóka Péter és Seprődi Barnabás: Fizika problémák megoldása numerikus módszerrel című cikkét.) Ehhez a grafikusan megadott karakterisztikára ez a harmadfokú polinom illeszthető (ID amperben, Ur voltban):
Ur=13I3D−2I2D+113ID.
A numerikus megoldáshoz a következő összefüggéseket írhatjuk fel:
ΔID1=1L[U0−R(ID1+ID2)−(13I3D1−2I2D1+113ID1)]Δt,ΔID2=1L[U0−R(ID1+ID2)−(13I3D2−2I2D2+113ID2)]Δt,ID1(0)=0,ID2(0)=0.A második szakasz időbeli lefutása függ a kis zavar nagyságától (minél nagyobb a zavar, annál gyorsabban történik). Az 5. ábrán látható grafikon Δt=0,1s lépéssel, és egy t=10s időpillanatban alkalmazott ΔID=±0,01A nagyságú zavarral készült.
2. Ha a rendszerbe beépítünk egy kicsiny véletlen zajt (és az nem túl nagy), a folyamat első része meglepő módon ugyanúgy végbemegy, a rendszer először (jó közelítéssel) megállapodik az instabil egyensúlyban, majd (a véletlen zaj amplitúdójától – és a véletlentől – függő idő után) elkezd onnan távolodni, hogy aztán végleg (jó közelítéssel) megállapodjon a stabil állapotban. Természetesen ilyenkor véletlenszerűen egyik vagy másik dürisztor árama csökken, illetve nő.
Statisztika:
7 dolgozat érkezett. 6 pontot kapott: Fajszi Karsa. 5 pontot kapott: Beke Márton Csaba, Erdélyi Dominik. 4 pontot kapott: 1 versenyző. 3 pontot kapott: 1 versenyző. 2 pontot kapott: 2 versenyző.
A KöMaL 2024. decemberi fizika feladatai
|