![]() |
A P. 5621. feladat (2025. január) |
P. 5621. Egy homorú-domború lencse −1 dioptriás. Mekkora a lencse homorú oldalának görbületi sugara, ha a lencsét domború felével lefelé vízszintesen tartva, továbbá a homorú felébe vizet öntve +1 dioptriás leképező eszközt kapunk? Mekkora a domború oldal görbületi sugara, ha a lencse 1,6-os törésmutatójú üvegből készült?
Közli: Honyek Gyula, Veresegyház
(4 pont)
A beküldési határidő 2025. február 17-én LEJÁRT.
Megoldás. Az egymással érintkező lencsék dioptriája összeadódik. Ebből következik, hogy a vízlencsének D+=+2 dioptriásnak kell lennie. Mivel a vízlencse egyik oldala sík, így a következő módon írhatjuk fel a lencseformulát:
\displaystyle D_+=\frac{1}{f_+}=(n_{\mathrm{víz}}-1)\frac{1}{R_1},
ahol \displaystyle R_1 a vízlencse domború oldalának görbületi sugara (ami egyben az üveglencse homorú oldalának görbületi sugara is), továbbá \displaystyle n_{\mathrm{víz}}=\tfrac{4}{3}, a víz törésmutatója. Az adatok behelyettesítése után kapjuk, hogy \displaystyle R_1=\tfrac{1}{6}\,\mathrm{m}=16{,}7\,\mathrm{cm}.
Most alkalmazzuk a lencseformulát a \displaystyle D_-=-1 dioptriás üveglencsére:
\displaystyle D_-=\frac{1}{f_-}=(n-1)\left(\frac{1}{R_2}-\frac{1}{R_1}\right),
ahol \displaystyle n=1{,}6 az üveg törésmutatója, \displaystyle R_2 pedig az üveglencse domború oldalának keresett görbületi sugara. Az adatok behelyettesítése után \displaystyle R_2=\tfrac{3}{13}\,\mathrm{m}=23{,}1\,\mathrm{cm}.
Statisztika:
8 dolgozat érkezett. 4 pontot kapott: Bense Tamás, Bús László Teodor, Csipkó Hanga Zoé , Csiszár András, Kis Boglárka 08. 3 pontot kapott: Fekete Lúcia.
A KöMaL 2025. januári fizika feladatai
|