Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A P. 5625. feladat (2025. február)

P. 5625. Egy lovardában a lovas 20 m sugarú körön állandó, 5 m/s nagyságú sebességgel jár körbe-körbe. A körben áll a lovászmester, a kör közepétől 10 m távolságra. Mikor változik leglassabban, illetve leggyorsabban a lovas és a lovászmester közötti távolság? Mekkora sebességgel változik a közöttük lévő távolság ebben a két esetben?

Közli: Baranyai Klára, Veresegyház

(5 pont)

A beküldési határidő 2025. március 17-én LEJÁRT.


I. megoldás. Ha a lovas a legközelebb vagy a legtávolabb van a lovászmestertől, akkor éppen nem változik a közöttük lévő távolság. A kérdésre az a válasz, hogy akkor változik a leglassabban a lovas és a lovászmester közötti távolság, amikor a lovas éppen a legközelebbi ponton halad át, vagy éppen a legtávolabbi pont közelében mozog a 20 m sugarú pályáján. Ekkor a lovas és a lovászmester közötti távolság 10 m, illetve 30 m, a távolság állandósága miatt annak változási sebessége nulla.

Az ábrán kétféle nézőpontból láthatjuk a helyzetet. A bal oldali ábrán a talajhoz rögzített rendszerben a lovászmester (M) áll, a lovas (L) pedig 5 m/s kerületi sebességgel 20 m sugarú körpályán mozog. A jobb oldali ábrán lévő forgó rendszerben a lovas áll, és a lovászmester végez 10 m sugarú körön körmozgást ugyanazon középpont körül, 2,5 m/s nagyságú sebességgel, ellenkező körüljárás szerint.

A jobb oldali ábráról leolvashatjuk, hogy akkor nő a leggyorsabban a lovas és a lovászmester közötti távolság, ha a lovászmester sebességének hatásvonalán helyezkedik el a lovas, ami éppen 60-os elfordulási szögnél következik be. Álló rendszerből ez ugyanakkora szögű, pozitív elfordulást jelent. Az ábráról leolvashatjuk azt is, hogy ebben a helyzetben a távolság növekedésének maximális üteme 2,5 m/s.

Ha a jobb oldali ábra félszabályos háromszögét tükrözzük az átfogóra, akkor azt a pontot kapjuk meg, ahol a leggyorsabban csökken a lovas és a lovászmester közötti távolság. A távolság csökkenési sebessége ilyenkor is 2,5 m/s.

II. megoldás Az előző megoldás jelöléseit kiegészítve legyen a lovas kerületi sebessége u, a lovas L pozícióját a lovászmester M pozíciójával összekötő szakasz d, a kör középpontja pedig O!

Nyilván akkor változik d a leggyorsabban, ha u-nak d irányára vett

v=usinα

vetülete a legnagyobb. A merőleges szárú szögek egyenlősége miatt α egyenlő az OLM L-nél lévő szögével. Ebben a háromszögben a szinusz-tétel szerint

sinα=rRsinδ,

ami akkor maximális, ha sinδ=1, azaz δ=π2=90. Ekkor α=π6=30, ami a lovas π3=60-os elfordulásakor következik be. Ilyenkor

vmax=rRu=2,5ms,

és d növekszik. Azt a pozíciót, amikor a d leggyorsabban csökken, a lovas megfelelő helyzetének az OM szakasz által kitűzött egyenesre való tükrözésével kapjuk meg.

III. megoldás. Jelöljük a lovas és a lovászmester közötti távolságot d-vel, a távolság változási sebességét v-vel, a sebességváltozás ütemét (vagyis d gyorsulását) a-val. Legyen a lovászmesterhez legközelebbi helyzethez képest a lovas (radiánokban mért) szögelfordulása φ. Ha a távolságokat méter, az időt másodperc egységekben mérjük, akkor φ=t/4.

A koszinusztétel alapján

(1)d2=R2+r22Rrcos(t/4)=500400cos(t/4),

ennek az egyenletnek a deriválásából pedig

(2)2vd=100sin(t/4),

vagyis

(3)v=50sin(t/4)500400cos(t/4).

A lovas és a lovászmester közötti távolság akkor változik a leglassabban, amikor a változás pillanatnyi sebessége nulla. (3) szerint ez t=0 és t=4π időpontokban, vagyis a φ=0, valamint φ=π (és azoktól 2π egész számú többszörösével eltérő) szögeknél következik be, ekkor kerül a lovas a legközelebb, illetve legtávolabb a lovászmestertől.

A távolság változási sebességének abszolút értéke akkor a legnagyobb, amikor v maximális, illetve minimális értékű. Mindkét esetben v(t) változási sebessége (idő szerinti deriváltja), vagyis az a gyorsulás nulla.

(2) ismételt deriválásával,

2ad+2v2=25cos(t/4),

ahonnan (3), valamint a=0 felhasználásával kapjuk:

2502sin2(t/4)500400cos(t/4)=25cos(t/4).

Ebből következik:

(4)2sin2(t/4)54cos(t/4)=cos(t/4).

Bevezetve a ξ=cos(t/4) jelölést (4) másodfokú egyenletté alakul:

ξ252ξ+1=0.

Ennek |ξ|1 megoldása:

ξ=12,φ=t4=±π3.

Mindkét esetben (3) szerint |v|=2,5m/s. Ekkora sebességgel növekszik a d távolság akkor, amikor a lovas a teljes kör 1/6-át tette meg, a körpálya 5/6 részénél pedig ekkora sebességgel csökken a lovas és a lovászmester közötti távolság.


Statisztika:

30 dolgozat érkezett.
5 pontot kapott:Bálint Áron, Beke Márton Csaba, Bencze Mátyás, Erdélyi Dominik, Erős Fanni, Gyenes Károly, Kis Boglárka 08, Kovács Tamás, Magyar Zsófia, Molnár Lili, Simon János Dániel, Tóth Hanga Katalin, Vincze Anna.
4 pontot kapott:Bélteki Teó, Magyar Levente Árpád, Sütő Áron.
3 pontot kapott:6 versenyző.
2 pontot kapott:3 versenyző.
1 pontot kapott:1 versenyző.
0 pontot kapott:1 versenyző.
Nem számítjuk a versenybe a születési dátum vagy a szülői nyilatkozat hiánya miatt:1 dolgozat.

A KöMaL 2025. februári fizika feladatai