Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A P. 5627. feladat (2025. február)

P. 5627. Könnyen gördülő, M tömegű kiskocsira egy hosszúságú, m tömegű fonálingát erősítettünk. A rendszert nyugalmi állapotban vízszintes síkra helyezzük, majd a kiskocsit kicsit meglökjük. Mennyi idő múlva lesz újra ugyanekkora a kiskocsi sebessége?

Közli: Gelencsér Jenő, Kaposvár

(5 pont)

A beküldési határidő 2025. március 17-én LEJÁRT.


Megoldás. A lökés után a rendszer mozgása két komponensből tevődik össze: egyrészt (vízszintes külső erő hiányában) a tömegközéppont vízszintes irányban állandó sebességgel halad, másrészt az ingán lengő súly és a kiskocsi a tömegközépponthoz rögzített rendszerben egymással ellenütemben lengő illetve rezgő mozgást végez. Ez utóbbi periódus ideje egyszerű megfontolásokkal megadható. Az állandó sebességgel haladó tömegközépponti rendszerben a kiskocsi és az inga úgy mozognak, hogy az inga fonalát a felfüggesztéstől nézve m:M arányban osztó pont vízszintesen nem mozdul el. Ennek megfelelően, ha az inga kicsiny (radiánban mért) szögkitérése ϕ, az ingán lévő kis test elmozdulása

x=MM+mϕ.

Ugyanakkor a visszahúzó erő

F=mgϕ,

tehát a lengő test mozgásegyenlete a tömegközépponti rendszerben (a gyorsulást a-val jelölve)

ma=mgϕ=mg(M+m)Mx,

amiből

T=2πMg(M+m).

A meglökést követően tehát ennyi időnként áll elő ugyanaz a helyzet, mint ami közvetlenül a meglökés után volt, nevezetesen ennyi idő múlva az m pillanatnyi sebessége éppen nulla, a kiskocsié pedig a meglökés során kapott (maximális) érték.

Megjegyzések. 1. A megoldás során a kiskocsi mozgásegyenletét nem is kellett felírnunk. Ez annak köszönhető, hogy a tömegközépponti rendszer most inerciarendszer, amiben az inga lengése egyszerűen leírható. (A tömegközépponti rendszer azért tekinthető inerciarendszernek, mert az inga kitérése kicsi, így első rendben nincs a tömegközéppontnak függőeleges elmozdulása, sebessége és gyorsulása.)

2. T, illetve ω=2πT ismeretében az egész mozgást könnyen leírhatjuk. u0-lal jelölve a kiskocsi induló sebességét, mivel kezdetben m éppen áll, a tömegközéppont sebessége

vtkp=u0MM+m.

Ehhez képest az m és az M kezdősebessége rendre

v0=u0MM+mésV0=u0mM+m,

így a sebességek a tömegközépponti rendszerben a lökés után t idővel

v(t)=v0cosωtésV(t)=V0cosωt,

a lengő súly s és a kiskocsi S elmozdulása pedig

s=vtkpt+v0ωsinωt,illetveS=vtkpt+V0ωsinωt.


Statisztika:

11 dolgozat érkezett.
5 pontot kapott:Erdélyi Dominik, Kovács Tamás, Ujpál Bálint.
4 pontot kapott:Kávai Ádám.
3 pontot kapott:1 versenyző.
2 pontot kapott:1 versenyző.
1 pontot kapott:5 versenyző.

A KöMaL 2025. februári fizika feladatai