![]() |
A P. 5631. feladat (2025. február) |
P. 5631. Közismert, hogy egy egyenletesen töltött, vékony, nagyon hosszú, egyenes száltól R távolságra mekkora az elektromos térerősség. Hasonlítsuk össze ezt a térerősséget egy R sugarú félkör középpontjában létrejövő térerősséggel, feltételezve, hogy a félkört egy ugyanolyan tulajdonságú, ugyanolyan vonalmenti töltéssűrűségű szálból készítettük!
Amerikai feladat nyomán
(5 pont)
A beküldési határidő 2025. március 17-én LEJÁRT.
I. megoldás. Legyen a szál vonalmenti töltéssűrűsége (egységnyi hosszúságú darabjának töltése) λ. A nagyon hosszú, egyenes száltól R távolságban az elektromos térerősség nagysága
(1) | E1=12πε0λR, |
amit a k=1/(4πε0) Coulomb-állandóval kifejezve így is felírhatunk:
(1′) | E1=2kλR. |
Megjegyzés. A fenti képlet helyességét pl. a Gauss-féle fluxustörvényből is megkaphatjuk. A szál ℓ hosszúságú darabjának töltése Q=λℓ. Ha a szálat koaxiálisan körülvesszük egy R sugarú hengerrel, annak palástjára vonatkoztatott elektromos fluxus Ψ=2RπℓE1. A fluxustörvény szerint Ψ=1ε0Q, ezekből pedig (1) már következik.
Tekintsük most az R sugarú, félkör alakú szál esetét. A félkör O középpontjában az elektromos térerősség iránya a félkör szimmetriatengelye, nagysága pedig legyen E2. Ha a félkör középpontjába egy q nagyságú ponttöltést helyezünk, arra qE2 nagyságú erő hat. Ugyanekkora nagyságú, de ellentétes irányú erőt fejt ki a ponttöltés az egyenletesen töltött szálra.
1. ábra
A félkör alakú szálnak egy kicsiny, O-ból nézve Δφ szög alatt látszó darabkájának töltése λRΔφ, erre tehát a q töltés
ΔF=kqλRΔφR2
nagyságú, sugár irányban ,,kifelé'' mutató erőt fejt ki. Ezen erőnek a szimmetriatengely irányú komponense ΔFcosφ, ahonnan az egyes darabkák járulékainak összegzésével kapjuk, hogy
qE2=∑kqλRΔφR2cosφ.
Innen – a felosztás finomításával integrálásra áttérve – adódik a keresett eredmény:
E2=kλRπ/2∫−π/2cosφdφ.
Az integrál számértéke 2, így (1')-vel összevetve megállapíthatjuk, hogy E2=E1, vagyis a kétféle elrendezés térerőssége a vizsgált pontban ugyanakkora.
Megjegyzés. A félkörre ható eredő erő nagyságát integrálszámítás nélkül is meghatározhatjuk. Megállapíthatjuk, hogy a félkör alakú szálra hosszegységenként p=kqλ/R2 nagyságú, a száldarabka érintőjére merőleges irányú erő hat. (p a folyadékok nyomásához hasonló, ,,vonalmenti nyomásként'' értelmezhető mennyiség.) Egészítsük ki a félkör-szálat egy a végpontjai között elhelyezkedő, 2R hosszúságú egyenes darabbal, aminek ugyanakkora a töltéssűrűsége, mint a félköré. Ha erre az egyenes szálra is p ,,nyomást'', tehát 2Rp nagyságú erőt fejtünk ki, akkor a zárt hurokra ható eredő erő nullává válik. (Analóg helyzet: egy zárt tartályra a benne lévő gáz nyomása nem fejt ki eredő erőt.) Ennek megfelelően a félkörre ható qE2 elektromos erő is 2Rp=2kqλ/R nagyságú, azaz E2=E1 teljesül.
II. megoldás. A két töltött szál O pontbeli elektromos térerősségét anélkül is össze tudjuk hasonlítani, hogy bármelyik térerősség nagyságát kiszámítanánk. Megmutatjuk, hogy a két szál egymásnak megfeleltethető kicsiny darabkáinak térerőssége ugyanolyan irányú és ugyanolyan nagyságú vektor, emiatt ezeknek a vektoroknak az összege, vagyis az eredő elektromos térerősség a kétféle alakú szálra ugyanakkora.
Tekintsük a félkörív és az egyenes szál azon kicsiny darabkáit, amelyek az O pontból nézve ugyanolyan irányban és ugyanakkora szög alatt látszanak.
2. ábra
A 2. ábra jelöléseit követve megállapíthatjuk, hogy a körív alakú szál kicsiny x=RΔφ hosszúságú ívén Q1=λx töltés, az egyenes szál y hosszúságú részén pedig Q2=λy töltés található. Ezek a töltések az O pontban
E1=kλxR2,illetveE2=kλyr2
nagyságú elektromos térerősséget hoznak létre. Ez a két térerősség azonban egyforma nagy, hiszen az OAB△ és a BCD△ hasonlósága miatt
rR=yrΔφ=yRxr,tehátyr2=xR2.
A fenti megfontolások során kihasználtuk, hogy x≪R és y≪r, vagyis a szálak kis darabkáinak látószöge nagyon kicsi, emiatt a kicsiny körívek hossza és a megfelelő húrok hossza egyenlőnek vehető.
Statisztika:
A P. 5631. feladat értékelése még nem fejeződött be.
A KöMaL 2025. februári fizika feladatai
|