![]() |
A P. 5633. feladat (2025. február) |
P. 5633. Széles, párhuzamos, homogén fénynyalábbal optikai kísérletet végzünk. Ennek során egy kicsiny kockát világítunk meg különböző irányokból, amelynek felülete
a) kormozott,
b) ezüstözött.
Milyen irány vagy irányok esetén lesz a fénysugarak által kifejtett erő a lehető legnagyobb?
(Az egyszerűség kedvéért tekintsük a kormozott felszínt tökéletes elnyelőnek, míg az ezüstözöttet tökéletes visszaverőnek.)
Dürer Verseny feladata nyomán
(6 pont)
A beküldési határidő 2025. március 17-én LEJÁRT.
Megoldás. A fénynyaláb intenzitását az energiaáram-sűrűség (a Poynting-vektor nagysága, szokásos jelölése S) adja meg. A fénynyaláb fotonjainak hf energiája és h/λ impulzusa van (λ=c/f, c a fénysebesség). Eszerint a nyaláb egy tetszőleges A keresztmetszetű része Δt idő alatt nemcsak ΔE=SAΔt energiát, hanem
Δp=ΔEc=SAcΔt
impulzust is szállít. Amikor a fénynyaláb a kocka felületének ütközik, akkor az impulzusváltozás miatt a kockára erővel fog hatni (fénynyomás). A kormozott esetben a fény elnyelődik, teljes impulzusát átadja a testnek, és így az A keresztmetszetű nyaláb által kifejtett erőhatás iránya a fénynyaláb terjedési irányával párhuzamos, nagysága pedig:
F=ΔpΔt=SAc.
Az ezüstözött esetben a fény visszaverődik. Ilyenkor az impulzus felületre merőleges komponense előjelet vált, és így az erőhatás iránya a felületre merőleges, nagysága pedig:
F=2Δp⊥Δt.
A feladat megoldásához jelöljük a kocka éleinek hosszát d-vel. A test szimmetriáiból fakadóan kitüntethetünk egy tetszőleges csúcsot, az ebben találkozó három lap befelé mutató normálvektorait jelölje rendre \displaystyle \boldsymbol{e}_x, \displaystyle \boldsymbol{e}_y és \displaystyle \boldsymbol{e}_z. A fénynyaláb haladási irányát pedig az \displaystyle \boldsymbol{n} egységvektorral adjuk meg. Az általánosság elvesztése nélkül korlátozhatjuk vizsgálatunkat a kitüntetett csúcs által kijelölt térnyolcadra, ekkor a beeső fénysugarakra teljesül, hogy \displaystyle n_x=\boldsymbol{n}\boldsymbol{e}_x\ge 0, \displaystyle n_y=\boldsymbol{n}\boldsymbol{e}_y\ge 0 és \displaystyle n_z=\boldsymbol{n}\boldsymbol{e}_z\ge 0.
a) Tekintsük először a kormozott kocka esetét. A nyalábot alkotó \displaystyle hf energiájú fotonok \displaystyle n_xSd^2, \displaystyle n_ySd^2, illetve \displaystyle n_zSd^2 teljesítménnyel érkeznek az egyes lapokra, és ott leadják teljes \displaystyle h/\lambda nagyságú impulzusukat. Ezek alapján a kifejtett erőhatás:
\displaystyle \boldsymbol{F}=\frac{Sd^2}{c}\left[\left(\boldsymbol{n}\boldsymbol{e}_x\right)\boldsymbol{n}+ \left(\boldsymbol{n}\boldsymbol{e}_y\right)\boldsymbol{n}+\left(\boldsymbol{n}\boldsymbol{e}_z\right)\boldsymbol{n}\right].
A szögletes zárójelben szereplő három tag azonos irányú, így az erő nagysága könnyedén kifejezhető:
\displaystyle (1) | \displaystyle F=\frac{Sd^2}{c}\left[\left(\boldsymbol{n}\boldsymbol{e}_x\right)+\left(\boldsymbol{n}\boldsymbol{e}_y\right)+ \left(\boldsymbol{n}\boldsymbol{e}_z\right)\right]=\frac{Sd^2}{c}\left(n_x+n_y+n_z\right). |
A kifejezés maximumát és a maximum feltételét kétféleképp is meghatározhatjuk. (Mindkét módszer során felhasználjuk, hogy az \displaystyle \boldsymbol{n} vektor egységvektor.)
1. Az (1) kifejezés első, vektoros alakjából kiindulva (a skaláris szorzat disztributív tulajdonságát felhasználva):
\displaystyle F=\frac{Sd^2}{c}\left[\left(\boldsymbol{n}\boldsymbol{e}_x\right)+\left(\boldsymbol{n}\boldsymbol{e}_y\right)+ \left(\boldsymbol{n}\boldsymbol{e}_z\right)\right]=\frac{Sd^2}{c}\boldsymbol{n}\left(\boldsymbol{e}_x+\boldsymbol{e}_y+\boldsymbol{e}_z\right)\leq\frac{Sd^2}{c}\left|\boldsymbol{n}\right|\left|\boldsymbol{e}_x+\boldsymbol{e}_y+\boldsymbol{e}_z\right|=\frac{\sqrt{3}Sd^2}{c}.
2. Az (1) kifejezés második, skalár alakjából kiindulva a számtani és négyzetes közepek közti egyenlőtlenséget felhasználva ugyanerre jutunk:
\displaystyle F=\frac{Sd^2}{c}\left( n_x+n_y+n_z\right)\leq\frac{3Sd^2}{c}\sqrt{\frac{n_x^2+n_y^2+n_z^2}{3}}=\frac{\sqrt{3}Sd^2}{c}.
Mindkét egyenlőtlenség megmutatja, hogy a fénynyomásból származó erő akkor maximális, amikor a fénysugár irányát megadó \displaystyle \boldsymbol{n} és a kocka testátlójának irányába mutató \displaystyle \boldsymbol{e}_x+\boldsymbol{e}_y+\boldsymbol{e}_z vektorok párhuzamosak (1. módszer), illetve – ami ezzel ekvivalens –, ha \displaystyle n_x=n_y=n_z (2. módszer). Tehát akkor, ha a kockát az egyik testátlójával párhuzamosan világítjuk meg. A maximális erő ebben az esetben:
\displaystyle (2) | \displaystyle F_\mathrm{max\,1}=\frac{\sqrt{3}Sd^2}{c}. |
b) Tekintsük ezután az ezüstözött kocka esetét, és használjuk az eddigi jelöléseket. A nyalábot alkotó \displaystyle hf energiájú fotonok most is \displaystyle n_xSd^2, \displaystyle n_ySd^2, illetve \displaystyle n_zSd^2 teljesítménnyel érkeznek az egyes lapokra, de ott most nem elnyelődnek, hanem visszaverődnek: a felületre merőleges \displaystyle n_xh/\lambda, \displaystyle n_yh/\lambda, illetve \displaystyle n_zh/\lambda impulzuskomponenseik ellentettjükre váltanak. Ezek alapján a kifejtett erőhatás:
\displaystyle (3) | \displaystyle \boldsymbol{F}=\frac{2Sd^2}{c}\left[\left(\boldsymbol{n}\boldsymbol{e}_x\right)^2\boldsymbol{e}_x+ \left(\boldsymbol{n}\boldsymbol{e}_y\right)^2\boldsymbol{e}_y+\left(\boldsymbol{n}\boldsymbol{e}_z\right)^2\boldsymbol{e}_z\right]. |
Megjegyzés. A (3) kifejezés magyarázatául: az \displaystyle x indexű lapra \displaystyle \Delta t idő alatt beérkező impulzus
\displaystyle \Delta p_x=\frac{Sd^2}{c}n_x\Delta t=\frac{Sd^2}{c}\boldsymbol{n}\boldsymbol{e}_x\Delta t
nagyságú, iránya \displaystyle \boldsymbol{n}-nel párhuzamos, tehát a vektor:
\displaystyle \Delta\boldsymbol{p}_x=\Delta p_x\boldsymbol{n}=\frac{Sd^2}{c}(\boldsymbol{n}\boldsymbol{e}_x)\boldsymbol{n}\Delta t.
Ennek a vektornak a lapra merőleges komponense
\displaystyle \Delta p_{x\perp}=\Delta\boldsymbol{p}_x\boldsymbol{e}_x=\frac{Sd^2}{c}(\boldsymbol{n}\boldsymbol{e}_x)^2\Delta t
nagyságú, és az iránya \displaystyle \boldsymbol{e}_x-szel párhuzamos, tehát a vektor:
\displaystyle \Delta\boldsymbol{p}_{x\perp}=\Delta p_{x\perp}\boldsymbol{e}_x=\frac{Sd^2}{c}(\boldsymbol{n}\boldsymbol{e}_x)^2\boldsymbol{e}_x\Delta t,
Az ebből származó erőhatás:
\displaystyle \boldsymbol{F}_x=\frac{2\Delta\boldsymbol{p}_{x\perp}}{\Delta t}=\frac{2Sd^2}{c}(\boldsymbol{n}\boldsymbol{e}_x)^2\boldsymbol{e}_x.
A (3) kifejezésben a szögletes zárójelben szereplő három tag egymásra páronként merőleges, így az erő nagysága a Pitagorasz-tétel segítségével kifejezhető:
\displaystyle (4) | \displaystyle F=\frac{2Sd^2}{c}\sqrt{\left(\boldsymbol{n}\boldsymbol{e}_x\right)^4+\left(\boldsymbol{n}\boldsymbol{e}_y\right)^4+ \left(\boldsymbol{n}\boldsymbol{e}_z\right)^4}=\frac{2Sd^2}{c}\sqrt{n_x^4+n_y^4+n_z^4}, |
majd a gyök alatti kifejezésből egy teljes négyzetet kiemelve felülről becsülhető:
\displaystyle F=\frac{2Sd^2}{c}\sqrt{\left(n_x^2+n_y^2+n_z^2\right)^2-2n_x^2n_y^2-2n_y^2n_z^2-2n_z^2n_x^2}\leq\frac{2Sd^2}{c}\left(n_x^2+n_y^2+n_z^2\right)=\frac{2Sd^2}{c}.
Látható, hogy az erő akkor lesz maximális, ha az \displaystyle n_x, \displaystyle n_y és \displaystyle n_z komponensek közül kettő zérus, tehát akkor, ha a kockát az egyik élével párhuzamosan (azaz az egyik lapjára merőlegesen) világítjuk meg. A maximális erő ebben az esetben:
\displaystyle F_\mathrm{max\,2}=\frac{2Sd^2}{c}.
Ezt a (2) kifejezéssel összevetve látható, hogy ezüstözött kocka esetén \displaystyle \tfrac{2}{\sqrt{3}}-szor nagyobb erőhatás hozható létre, mint a kormozott esetben.
Megjegyzések. 1. Észrevehetjük, hogy az a) esetben, akkor maximális ar erő, ha a fénynyaláb irányából nézve a lehető legnagyobb keresztmetszetűnek látjuk a kockát – hiszen a fény a beesés irányától függetlenül elnyelődik. Ez akkor valósul meg, ha a kockát egyik testátlójával párhuzamos irányból nézzük – a levezetéssel éppen ezt bizonyítottuk –, ilyenkor a kocka szabályos hatszög alakúnak látszik, (A hatszög oldalhosszúsága \displaystyle a=\sqrt{\tfrac{2}{3}}d, területe \displaystyle T=\tfrac{\sqrt{3}}{4}a^2=\sqrt{3}d^2.)
A b) esetben viszont – érdekes módon – éppen akkor maximális az erő, amikor a keresztmetszet a legkisebb, viszont ebben a helyzetben a fény merőlegesen verődik vissza, és így impulzusváltozás maximális.
2. A minimális erő az a) esetben nyilvánvalóan akkor lép fel, ha a fénynyaláb irányából nézve a lehető legkisebb keresztmetszetűnek látjuk a kockát. Ez akkor valósul meg, ha a fénynyaláb a kocka egyik élével pérhuzamos (egyik lapjára merőleges), és ilyenkor az erő nagysága:
\displaystyle F_{min\,1}=\frac{Sd^2}{c}.
A b) esetben viszont érdekes módon akkor lesz minimális az erő, ha ez a terület maximális, azaz a fénynyaláb az egyik testátlóval párhuzamosan érkezik. Ezt könnyen beláthatjuk, ha a (4) kifejezést a négyzetes és számtani közepek közti egyenlőtlenséget felhasználva átalakítjuk:
\displaystyle F=\frac{2Sd^2}{c}\sqrt{n_x^4+n_y^4+n_z^4}=\frac{2\sqrt{3}Sd^2}{c}\sqrt{\frac{(n_x^2)^2+(n_y^2)^2+(n_z^2)^2}{3}}\geq\frac{2\sqrt{3}Sd^2}{c}\frac{n_x^2+n_y^2+n_z^2}{3}=\frac{2Sd^2}{\sqrt{3}c}.
Ebből láthatjuk, hogy a kifejezés valóban akkor lesz minimális, ha \displaystyle n_x=n_y=n_z, a minimum értéke pedig
\displaystyle F_{min\,2}=\frac{2Sd^2}{\sqrt{3}c}.
Látható, hogy a maximumokhoz hasonlóan a minimumok esetében is \displaystyle \tfrac{2}{\sqrt{3}}-szor nagyobb az erő az ezüstözött kocka esetében.
Statisztika:
A P. 5633. feladat értékelése még nem fejeződött be.
A KöMaL 2025. februári fizika feladatai
|