![]() |
A P. 5638. feladat (2025. március) |
P. 5638. Egy magában álló semleges fémgömb középpontjától d távolságra, kívül lévő Q pontszerű töltést 2d távolságra távolítjuk. Mennyit változik a fémgömb potenciálja eközben?
Közli: Simon Péter, Pécs
(5 pont)
A beküldési határidő 2025. április 15-én LEJÁRT.
I. megoldás. Egy fémgömb közelébe helyezett ponttöltés megosztást hoz létre a fémgömbön. A töltések úgy mozdulnak el a fém felületén, hogy a gömb ekvipotenciálissá váljon. A kialakuló elektromos mező a gömbön kívül olyan, mintha a gömb belsejében megfelelő helyen megfelelő nagyságú ,,tükörtöltés'' helyezkedne el, és a fém nem is lenne ott. (Ez a gömbi tükörtöltés módszere, amelyről részletesen olvashatunk pl. a KöMaL 2022. évi decemberi számában megjelent P. 5453. feladat megoldásánál.)
Ha egy R sugarú fémgömb középpontjától d távolságra egy pontszerű Q töltés található, akkor a fémfelület akkor válik nulla potenciálúvá, ha a gömb középpontjától x=R2/d távolságban egy q=−RdQ nagyságú tükörtöltést helyezünk el. Ha a fémgömb nem földelt, de az össztöltése nulla, akkor a gömbhéj potenciálja nem lesz nulla, de a felülete továbbra is ekvipotenciális marad. Ezt az erőteret a külső Q töltés, a gömbön belüli q töltés, valamint a gömb középpontjába helyezett −q=RdQ töltés tudja létrehozni. A fémgömb potenciálja ilyenkor
Φ(d)=−14πε0qR=14πε0Qd
lesz. (A potenciált a ,,végtelen'' távoli pontokban választottuk nullának.)
Ha a Q töltést 2d távolra visszük, a fémgömb potenciálja
Φ(2d)=14πε0Q2d
lesz. A potenciál megváltozása
ΔΦ=Φ(2d)−Φ(d)=−14πε0Q2d.
Ha Q>0, akkor ΔΦ<0, vagyis a fémgömb elektromos potenciálja lecsökken.
II. megoldás. A feladatot a gömbi tükörtöltés módszerének ismerete nélkül is meg lehet oldani. Tekintsük a fémgömb és a pontszerű töltés rendszerének az ábrán látható 4-féle állapotát:
(a) Kezdetben a fémgömb semleges, és a Q töltés a gömb középpontjától d távolságra van.
(b) A fémgömb semleges, de a ponttöltést a gömb középpontjától 2d távolságra található.
(b') A ponttöltés d távolságra van a gömb középpontjától, de a fémgömb nem semleges, hanem kicsiny, ΔQ≪Q töltéssel rendelkezik.
(c) A ponttöltés 2d távolságra van a ΔQ töltésű gömb középpontjától.
Számítsuk ki, hogy mekkora munkavégzéssel tudjuk a rendszert az (a) állapotból egyszer (b)-n, másodszor pedig (b')-n keresztül a (c) állapotba vinni.
A Q töltés a semleges fémgömbön elektromos megosztást hoz létre, amelynek elektromos mezője valamilyen (helyről helyre változó) erőt fejt ki a ponttöltésre. A Q töltést valamekkora
W(a)→(b)=W0
munkát végezve juttathatjuk el d-től 2d távolságig. (Ennek a munkának a nagyságát ki lehet számítani, de erre – szerencsére – nem lesz szükségünk.)
Ha a (b) állapotban a fémgömb potenciálja Φ(2d), akkor nagyon (,,végtelen'') messziről kicsiny ΔQ töltést
W(b)→(c)=ΔQ⋅Φ(2d)
munkával tudunk a fémgömbre juttatni. (Ez a potenciál definíciójából következik.)
Járjuk most végig a másik ,,útvonalat''. A fémgömbre
W(a)→(b′)=ΔQ⋅Φ(d)
munkával tudunk ΔQ töltést eljuttatni, ahol Φ(d) a fémgömb potenciálja a Q töltés közelebbi helyzetében.
Végül számítsuk ki, hogy mekkora munkával tudjuk a kicsiny töltéssel rendelkező gömbtől a Q töltést d-től 2d-ig eltávolítani. Az elektromos erőtér ebben az esetben a megosztásból származó térerősségek és a ΔQ töltés elektromos terének szuperpozíciója. Az előbbi erőtérben végzett munka a korábban szereplő W0-lal egyezik meg. A ΔQ töltés által létrehozott elektromos mező – a gömbön kívül – egy pontszerű töltés Coulomb-terével egyezik meg, ennek ellenében végzett munka tehát a Coulomb-energia megváltozásával egyenlő. Így
W(b′)→(c)=W0+Q⋅ΔQ4πε0(12d−1d).
A végzett munka az elektromos mező energiájának megváltozásával egyenlő, emiatt független attól, hogy milyen közbenső állapoton keresztül jutottunk el (a)-ból (c)-be:
W(a)→(b)+W(b)→(c)=W(a)→(b′)+W(b′)→(c),
azaz
W0+ΔQ⋅Φ(2d)=ΔQ⋅Φ(d)+(W0−Q⋅ΔQ4πε012d).
Innen kapjuk, hogy a fémgömb potenciáljának megváltozása
Φ(2d)−Φ(d)=−14πε0Q2d.
III. megoldás. A Φ(d) potenciált egy egyszerű meggondolással is megkaphatjuk. A fémgömb felületén a Q töltés okozta elektromos megosztás miatt valamilyen ϱ(→R) töltéssűrűség alakul ki, és a tér bármely pontjában a potenciál ezen töltéseloszlás és a különálló Q töltés potenciáljának összegeként adható meg. Mivel a fémgömb minden pontja azonos potenciálon van, ennek meghatározásához kézenfekvő, hogy a legegyszerűbb leírást kínáló pontot, a gömb középpontját válasszuk. A gömbfelület →R-rel jellemezhető pontja körüli kis ΔA felület töltése Δq=ϱ(→R)ΔA, így
Φ(d)=14πε0∑ΔqR+14πε0Qd.
Mivel a gömb semleges, ∑Δq=0, tehát
Φ(d)=14πε0Qd.
Statisztika:
19 dolgozat érkezett. 5 pontot kapott: Beke Márton Csaba, Erdélyi Dominik, Klement Tamás, Pituk Péter, Poló Zsófia , Simon János Dániel, Tóth Bertalan, Varga Zétény. 4 pontot kapott: Balázs Barnabás, Bor Noémi, Kávai Ádám, Konkoly Zoltán, Ujvári Sarolta. 3 pontot kapott: 2 versenyző. 2 pontot kapott: 2 versenyző.
A KöMaL 2025. márciusi fizika feladatai
|