Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A P. 5640. feladat (2025. március)

P. 5640. A Kanári-szigetek legnagyobb városában, Las Palmasban található egy Európában egyedülálló kiállítás, amely a Föld vizeinek élővilágát mutatja be. A kiállítás egyik attrakciója egy 400 köbméteres, függőleges, henger alakú tengeri akvárium, melynek karbantartását búvárok végzik. Vízszintesen körbenézve az akvárium falának hányad részén lát ki az a búvár, aki az R sugarú henger szimmetriatengelyétől d távolságra van? A tengervíz törésmutatója n.

Közli: Vigh Máté, Herceghalom

(5 pont)

A beküldési határidő 2025. április 15-én LEJÁRT.


Megoldás. Az alábbi felülnézeti ábrán az akváriumot az O1 középpontú k1 kör szemlélteti, a búvár helyzetét pedig a B pont. Mivel a fény útja megfordítható, a kérdést feltehetjük így is: a B pontból vízszintesen kiinduló fénysugarak a k1 kör mely részén tudnak kilépni az akváriumból?

Egy fénysugár kilépésének feltétele, hogy a beesési szög kisebb legyen a teljes visszaverődés α=arcsin(1/n) határszögénél. (Könnyen belátható, hogy ez akkor is igaz marad, ha az akvárium falának fénytörését is figyelembe vesszük, feltéve, hogy a falvastagság sokkal kisebb az R sugár értékénél.) Tekintsünk egy olyan fénysugarat, amely éppen a kritikus α beesési szögben, valamely P pontban érkezik az akvárium falához (lásd a kék töröttvonalat az ábrán). A P pont tehát rajta van a BO1 szakaszhoz tartozó, α szögű k2 látószögköríven; jelöljük ennek középpontját O2-vel! A k2 körív az eredeti k1 kört nem csak a P pontban, hanem egy másik Q pontban is metszi, azaz létezik egy másik fénysugár is (az ábrán a piros töröttvonal), amely a teljes visszaverődés határhelyzetében halad. A k1 kör (rövidebb) PQ íve mentén az akvárium falát elérő fénysugarak mind teljes visszaverődést szenvednek, mert ezekből a pontokból nézve a BO1 szakasz α-nál nagyobb szögek alatt látszik. Ugyancsak nem jut ki fény a PQ körív BO1 tengelyre való tükrözésével kapott PQ köríven sem. Ha a k1 kör PQ ívéhez tartozó középponti szöget 2ϑ módon jelöljük, akkor a k1 kör kerületének

η=2π4ϑ2π=12ϑπ

hányadát tudja fény elhagyni.

Hátra van még a ϑ szög meghatározása. Ehhez először is vegyük észre, hogy az O1O2B háromszög egyenlőszárú, valamint a kerületi és középponti szögek tétele miatt O1O2B=2α. Ennek segítségével a k2 körív sugara kiszámítható:

r=d2sinα=nd2.

Most tekintsük a szintén egyenlőszárú O1O2P háromszöget, melyben a ϑ szög koszinusza így írható:

cosϑ=R2r=Rnd.

Mindezek felhasználásával a feladat kérdésére a válasz megadható:

η=12πarccosRnd.

Ennek az eredménynek csak R/(nd)1 esetén van értelme. Ha a búvár dR/n távolságra van az akvárium szimmetriatengelyétől, akkor víszintesen körbenézve minden irányban kilát a tartályból, azaz η=1.


Statisztika:

A P. 5640. feladat értékelése még nem fejeződött be.


A KöMaL 2025. márciusi fizika feladatai