Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

A P. 5642. feladat (2025. március)

P. 5642. Newton már 1679-ben felvetette, hogy a Föld forgását egy mechanikai kísérlettel is bizonyítani lehetne úgy, hogy megmérjük egy szabadon eső kicsiny golyónak a függőlegestől való, keleti irányú eltérülését. Hooke, aki Newton idejében a Royal Society titkára és kiváló kísérletező volt, 1680-ban végzett is ilyen méréseket.

Egy kellően gazdag és ambiciózus egyenlítői országban modern eszközökkel meg akarják ismételni a csaknem 350 évvel korábbi kísérletet. A tervek szerint egy 200 m magas, függőleges, légritkított csőben (vákuumtoronyban) fognak kicsiny acélgolyókat viaszlemezre ejteni.

Határozzuk meg az eltérülés nagyságát úgy, hogy a számolást

a) inerciarendszerben,

b) a Földdel együtt forgó (gyorsuló) koordináta-rendszerben

végezzük el!

Közli: Kis Tamás, Heves

(6 pont)

A beküldési határidő 2025. április 15-én LEJÁRT.


I. Megoldsás. a) Jelöljük a Föld sugarát R-rel, a szögsebességét ω-val, a torony magasságát pedig h-val. Az esés ideje ekkor T=2hg, ahol g a nehézségi gyorsulás nagysága az Egyenlítőnél.

Inerciarendszerből nézve a test kezdősebessége (keleti irányban)

v0=(R+h)ω.

Ha az elejtésétől számított t idő alatt a test elmozdulása keleti irányban x(t), akkor a rá ható nehézségi erő vízszintes komponense mgxR, és így a vízszintes irányú mozgás dinamikai egyenlete:

ax(t)=gRx(t).

Ez a gyorsulás onnan származik, hogy a nehézségi erőtér nem homogén, iránya nem esik egybe a kiindulási ponthoz tartozó függőlegessel. (A nehézségi erő nagyságának változását hR miatt elhanyagolhatjuk.)

Felismerhetjük, hogy a fenti egyenlet a harmonikus rezgőmozgás mozgásegyenlete, amelynek megoldása x(0)=0 és v0 kezdőfeltételek mellett

x(t)=Rg(R+h)ωsingRt,

így a teljes elmozdulás T idő alatt

xtest=Rg(R+h)ωsingRT.

Mivel φgRT1, alkalmazhatjuk a szinusz függvény

sinφφφ36

közelítő formuláját. (Az elsőrendű tagból származó elmozdulást éppen kiejti majd a torony aljának elmozdulása, így a keresett eltérülés a harmadrendű tagból fog származni.) Ezzel kapjuk, hogy

xtest(R+h)(ωTgωT36R),

vagyis h=gT2/2 felhasználásával és a legkisebb, h/R-rel arányos tag elhanyagolásával

xtestRωT+13gωT3.

A jobb oldal első tagja éppen a torony aljának elmozdulása:

RωT=xtorony alja,

így a leejtett golyó a torony aljától

Δx=xtestxtorony alja=13gωT3,

ami a megadott toronymagasság esetén kb. 6 cm.

Megjegyzés. Ha nem vennénk figyelembe a nehézségi erő irányának kicsiny változását, akkor a hibás

Δx=hωT=12gωT39cm

,,eredményt'', vagyis a helyes érték másfélszeresét kapnánk.

b) Forgó rendszerben a keleti irányba mutató Coriolis-gyorsulás: ax=2vω=2gtω, az ehhez tartozó sebesség: vx=gωt2, és végül az elmozdulás: x=13gωt3=13gω(2hg)3=23ωht=23ωh2hg6cm.

II. Megodás. a) A h magasságban (az erősen torzított ábrán a B pontból) elejtett test tulajdonképpen egy olyan ellipszis pályán halad, aminek az egyik fókuszpontja a Föld O középpontja, a nagytengely egyik végpontja pedig a B pont. Ez a görbe a C pontban metszi a földfelszínt. Az esés T=2h/g ideje alatt az ω szögsebességgel forgó felszín A pontja az A pontba kerül. A feladatunk az ¯AC szakasz Δx hosszának a meghatározása.

Megjegyzés. Hogy érzékeljük a nagyságrendeket: hR3105, vagy ωTφ5104rad. Ezeket az arányokat tükröző ábrán nyilván nem látszana semmi, ezért csak erős torzítás árán tudjuk bemutatni a részleteket.

Kepler II. törvénye értelmében az eső test úgy mozog, hogy a vezérsugár területi sebessége állandó. Ez a sebesség

(R+h)v02=(R+h)2ω2,

az OBC idom területe tehát

T=12(R+h)2ωT.

Ezt a területet a geometria alapján is megadhatjuk:

T=12R2φ+23hRφ.

Itt magyarázatra szorul a második tag, amely a ABC idom területe. A valóságban a φ nagyon kicsiny, ezért az AC körív egy az OB tengelyre merőleges egyenesnek tekinthető, másrészt a BC ellipszis ív egy parabola szakasszal közelíthető, amelyről tudjuk, hogy a h és Rφ oldalú téglalap területét 2/3 : 1/3 arányban osztja.

A két kifejezés

12R2φ+23hRφ=12(R+h)2ωT

egyenlőségéből hR-ben vezető rendig

φ=(1+hR)21+4h3RωT(1+23hR)ωT,

ahonnan

Δx=RφRωT=23hωT.


Statisztika:

A P. 5642. feladat értékelése még nem fejeződött be.


A KöMaL 2025. márciusi fizika feladatai