![]() |
Az S. 129. feladat (2018. november) |
S. 129. Egy város csatornahálózatát csomópontok és a csomópontok között levő csatornák alkotják. A városban összesen N darab csomópont van és N−1 darab csatorna, a csatornák és csomópontok egy összefüggő hálózatot alkotnak. A csomópontok különböző magasságokban vannak, a 0 indexű csomópont van a legalacsonyabban. Egy p csomópont magasabban van, mint egy r csomópont, ha a p és 0 indexű csomópontok távolsága nagyobb, mint az r és 0 indexűeké. A lejtés miatt minden csatornában egy irányban folyik a víz, a magasabban levőtől az alacsonyabban levőig. Egy csomópontból abba a csatornába folyik a víz, amelyik a vizet egy alacsonyabban levő csomóponthoz szállítja, ha van ilyen csatorna. Ha nincs, akkor a csomópontban felgyűlik a víz, nem folyik sehova. Az előbbiekből adódik, hogy kezdetben a víz mindenhonnan a 0 indexű pontba folyik, ahol az felgyűlik. Az év során csatornák dugulnak el, ilyenkor használhatatlanok, nem folyik bennük a víz. Az eldugult csatornákat lehet, hogy megtisztítják, ilyenkor újra folyik bennük a víz. Kezdetben minden csatorna tiszta.
Georgie papírcsónakokkal játszik, a csónakot elhelyezi egy p indexű csomópontban. Ekkor a papírcsónak – követve a víz folyását – végül egy r indexű csomópontban köt ki, ahol felgyűlik a víz. Segítsünk Georgienak megtalálni ezt az r csomópontot.
Bemenet: Az első sorban található a csomópontok N és a tevékenységek Q száma. A következő N−1 sorban a csomópontok indexei vannak: az i. sorban egy j szám, azt jelenti, hogy az i és j indexű pontokat csatorna köti össze, amin j felé folyik a víz. (A 0 indexűből nem folyik sehova.) A következő Q sor mindegyike egy x és egy p számot tartalmaz. Ha x=1, akkor Georgie elhelyez egy papírcsónakot a p csomópontnál. Ha x=0, akkor az a csatorna, ami p-ből szállítja a vizet eldugul, ha eddig folyt benne a víz, vagy kitisztul, ha el volt dugulva.
Kimenet: Minden papírcsónak elhelyezés után írjuk ki (szóközzel elválasztva), hogy melyik indexű csomópontba kell mennie Georgienak, hogy megtalálja a csónakját.
Korlátok: 2≤N≤105, 1≤Q≤105.
Értékelés: a pontok 20%-a kapható, ha N⋅Q≤106; további 30% kapható, ha csatorna csak eldugulhat, nem tisztulhat ki; további 50% kapható az eredeti korlátokra. Időlimit: 0,5 mp.
Az I/S és S-jelű feladatok megoldását a http://mester.inf.elte.hu automatikus értékelő rendszer segítségével kipróbálhatod, tesztelheted (Téma: KöMaL - 2018/19).
(10 pont)
A beküldési határidő 2018. december 10-én LEJÁRT.
Statisztika:
8 dolgozat érkezett. 10 pontot kapott: Csertán András, Molnár Bálint, Noszály Áron. 7 pontot kapott: 1 versenyző. 6 pontot kapott: 1 versenyző. 5 pontot kapott: 3 versenyző.
A KöMaL 2018. novemberi informatika feladatai
|