 Áruld el, hogyan találtál rá erre a megoldásra?
Elmondom az én megoldásomat, amely ugyan számoláson alapul, de talán a szerkesztés egyszerűbb.
Induljunk ki a kész ábrából:
Legyen \displaystyle BC az adott oldal, \displaystyle AM az adott magasság és \displaystyle AF_1 az adott szögfelező.
Megrajzoltuk még az \displaystyle AF_1-re merőleges \displaystyle AF_2 külső szögfelezőt is.
Az \displaystyle AMF_1\triangle nyilván könnyen szerkeszthető és az \displaystyle F_2 pont is könnyen kitűzhető.
Ha ismernénk a \displaystyle BF_1 szakasz \displaystyle x hosszát, akkor készen lennénk.
Legyen a \displaystyle BC oldal hossza \displaystyle a, az \displaystyle F_2F_1 távolság pedig \displaystyle d!
Írjuk fel a szögfelező tétel alapján a következő összefüggést:
\displaystyle
\frac{x}{a-x}= \frac{d-x}{d+a-x}
A kapott másodfokú egyenlet megoldása (csak az érdekel, amelyik kisebb \displaystyle a-nál):
\displaystyle
x= \frac{a+d-\sqrt{a^2 + d^2}}{2}
\displaystyle \sqrt{a^2 + d^2} egy olyan derékszögű háromszög átfogójának a hossza, amelynek befogói \displaystyle a és \displaystyle d hosszúságúak.
Nézzük ezek után a szerkesztést! Szerkesszük meg az \displaystyle AMF_1 háromszöget és tűzzük ki az \displaystyle F_2 pontot! Az \displaystyle F_1F_2 egyenesre mérjük fel az \displaystyle a szakaszt \displaystyle F_1-ből az \displaystyle F_2-vel ellentétes oldalon. A kitűzött pont \displaystyle P_1 és az \displaystyle F_2P_1 szakasz hossza \displaystyle a+d.
Állítsunk merőlegest az \displaystyle F_1F_2 egyenesre az \displaystyle F_1 pontban és mérjük fel rá az \displaystyle a szakaszt! A kitűzött pont \displaystyle P_2. Az \displaystyle F_2P_2 távolság nyilván \displaystyle \sqrt{a^2 + d^2}.
Mérjük rá az \displaystyle F_2P_2 távolságot az \displaystyle F_2P_1 szakaszra \displaystyle F_2-ből indulva. Az így kapott pont \displaystyle P_3. Nyilván a \displaystyle P_1P_3 szakasz hossza \displaystyle a+d-\sqrt{a^2 + d^2}. A szakasz felezőpontja legyen \displaystyle K!
A \displaystyle KP_1 szakasz hossza \displaystyle x, tehát \displaystyle K=C, azaz megkaptuk a háromszög másik csúcsát. A harmadik csúcs kitűzése most már nem jelent problémát és a szerkesztést befejezettnek tekinthetjük.
Röviden a diszkusszió: ha az adott magasság és az adott szögfelező egyenlő hosszú, akkor egyenlőszárú háromszögről van szó, amelynek szerkesztése nem okozhat problémát, ha pedig a szögfelező hosszabb a magasságnál, akkor a szerkesztés mindig elvégezhető.
|