Az út, ahogy idáig jutottam, inkább útvesztő, ezért csak a kész bizonyítást közlöm.
Bizonyítás: Az ábrán egy cimkézett irányított fa gráfot látunk. A fa gyökere az x-szel cimkézett csúcs, x értéke változó. A fa konkrétan n=13 partícióit reprezentálja a következő módon: bármely levéltől a gyökérig jutva egy partíciót kapunk, ha összeadjuk az érintett csúcsok cimkéin lévő számokat, az utolsó szám az x, melynek értéke szükség szerint változik. Ha letépünk egy levelet, újabb partíciót kapunk.
Jelölje |v| a v csúcs cimkéjének értékét. Az u csúcsból v csúcsba csak akkor vezet él, ha |u||v|, így minden partíciót megkapunk és pontosan egyszer, pl.: 1+3+4+x=13, ahol értelemszerűen x=13-(1+3+4). Ez azt jelenti, hogy pontosan annyi partíció létezik, ahány csúcsa van a gráfnak.
Számunkra az x előtti szám az érdekes, jelöljük ezt i-vel. Ha i=1, akkor előtte csak 1-esek állhatnak, ilyen partícióból n-1 van, hiszen ezen az ágon ennyi csúcs van, ez pontosan annyi, ahány rácspont van az x1 tengelyen, melynek kordinátájára teljesül, hogy 0x1n-2i=n-2
Ha i=2, akkor az ezen az ágon lévő csúcsok háromszögbe rendezhetők, ahol minden új sorban 2-vel kevesebb csúcs lesz, az elsőben n-3, vagyis pontosan annyi, ahány rácspontra teljesül a síkban, hogy 0x1,x2 és 1x1+2x2n-2i=n-4.
Az i=3 esetben [n/3] háromszöget kapunk, mindegyikben, az i=2 esethez hasonlóan, minden sor 2-vel kevesebb csúcsot tartalmaz a felette lévőnél és minden háromszög első sora 3-mal kevesebb csúcsot az előtte lévő háromszög első soránál. A háromszögek "hasonlók", így egy tetraéderbe rendezhetők, mely pontosan annyi csúcsot tartalmaz, ahány rácspontra teljesül a térben, hogy 0x1,x2,x3 és 1x1+2x2+3x3n-2i=n-6.
n=4 esetén is háromszögeket kapunk, ezekből tetraédereket, ezekből 4D-s testet, és így tovább.
Tehát azt kaptuk, hogy , ahol , ezzel beláttuk a tétel helyességét.
Megjegyzés: A szumma előtt álló 1-es a p1(n) számát jelöli, ahol i=0, ez az x cimkéjű csúcsnak felel meg, ekkor x=n, annyi mint a (0x0) a nulla dimenziójú tér rácspontjainak száma, ilyen pedig egy van. Azért vettem ki az 1-est a szummából, mert ha i nullától megy, akkor elromlik a képlet.
|