Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js
Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok
Informatika rovattal
Kiadja a MATFUND Alapítvány
Már regisztráltál?
Új vendég vagy?

Az I. 434. feladat (2017. szeptember)

I. 434. (É) A 2016. évi nyári olimpiai játékokon az atlétika férfi kalapácsvetés döntőjének eredményeit értékeljük ki táblázatkezelő-rendszerrel.

A döntő előtt a selejtező nevezési szintje 77,00 méter volt. Ezt csak ketten dobták túl, így a döntőbe a legjobb 12 eredményű versenyző jutott. A döntő 6 dobási sorozatból állt, de a 3. sorozat után csak az addigi legjobb 8 eredményt elért versenyző folytathatta tovább. A dobás távolságát centiméter pontossággal mérik. Ha a dobás érvénytelen volt, akkor az eredmény helyén az ,,x'' karakter szerepel.

A döntőbe jutott versenyzők dobási adatait rögzítettük méterben a kalapacsforras.txt tabulátorral tagolt, UTF-8 kódolású állományban.

    1. Töltsük be a kalapacsforras.txt szövegfájlt a táblázatkezelő egy munkalapjára az A1-es cellától kezdődően. Munkánkat i434 néven mentsük el a táblázatkezelő alapértelmezett formátumában.

    2. A J2:J13 tartomány celláiban írassuk ki a versenyzők legjobb dobásainak távolságát, azaz a versenyen elért eredményüket.

    3. Az A2:A13 tartomány celláiban egyetlen képlettel és annak másolásával határozzuk meg a versenyzők helyezését.

    4. Az első három sorozat után az addigi legjobb 8 eredményt elérő versenyző folytathatja a versenyt. Az M3 cellában adjuk meg a verseny folytatásához szükséges dobástávolságot.

    5. Az M2 cellában a selejtező nevezési szintje szerepel. Határozzuk meg függvény segítségével, hogy a verseny összes résztvevője közül hányan teljesítették ezt.

    6. Az M5 cellában képlettel adjuk meg, hogy a döntő összes dobásának hány százaléka volt érvénytelen.

    7. Az M6 cellában határozzuk meg, hogy a 3. sorozat után még versenybe maradók hány százaléka tudott még a további dobásokkal az eredményén javítani.

    8. Az M2:M6 cellatartományban állítsuk be a mértékegységeket.

    9. Az A15:C22 tartomány celláiban függvények segítségével jelenítsük meg a végeredményt, soroljuk fel helyezési sorrendben a versenyzők nevét és országát.

    10. A D2:I13 cellatartományban minden versenyző legnagyobb dobását feltételes formázással, félkövér betűstílussal jelenítsük meg.

    11. Az A2:J13 cellatartományban az első három helyezett sorának celláiban a cellakitöltését az érem színének megfelelően feltételes formázással adjuk meg: arany RGB(255,215,0), ezüst RGB(192,192,192), bronz RGB(204,153,102).

Minta:

Beküldendő egy i434.zip tömörített állományban a megoldást tartalmazó munkafüzet, valamint egy rövid dokumentáció, amelyből kiderül az alkalmazott táblázatkezelő neve és verziószáma.

A munkafüzetbe importálandó adattábla: a kalapacsforras.txt.

(10 pont)

A beküldési határidő 2017. október 10-én LEJÁRT.


Megoldásokról:

Viszonylag sok megoldás érkezett, de hibátlan kevés. Az 4. feladatban többen tévesen határozták meg a továbbjutás határát. Helyesen az első három sorozat egyéni maximumai közül a 8. helyen állóé lesz.

Az 5. feladatban az M4 cellában a nevezési szint M2 cellájára kellett hivatkozni. Helyesen: =DARABTELI(J2:J13;ÖSSZEFŰZ(">=";M2))

A 6. feladatban az üres cellák a nem dobást, az x-ek a rontott dobást jelentik. Helyesen: =DARABTELI(D2:I13;"x")/DARAB2(D2:I13)

Mintamegoldás: A közölt mintamegoldás Kolláth István Tibor, a kecskeméti Bolyai János Gimnázium 11. osztályos tanulójától származik: i434.xlsx


Statisztika:

26 dolgozat érkezett.
10 pontot kapott:Bodrogai András, Csikós Patrik, Horváth 237 Lili, Kis Lázár Bence, Kolláth István Tibor, Ritter Máté, Székely Bendegúz, Ürmössy Dorottya.
9 pontot kapott:Földi Dániel, Horcsin Bálint, Hordós Adél Zita, Rittgasszer Ákos.
8 pontot kapott:3 versenyző.
7 pontot kapott:6 versenyző.
6 pontot kapott:2 versenyző.
5 pontot kapott:1 versenyző.
4 pontot kapott:1 versenyző.
2 pontot kapott:1 versenyző.

A KöMaL 2017. szeptemberi informatika feladatai